Класация на Първите седем: книги за родители
1. „Неизбежна гибел“ – забраненият шедьовър на Ерих Кестнер
Скандалният роман на немския писател излиза в пълната си, нецензурирана версия
През 1931 г. за първи път е отпечатан романът „Фабиан. Историята на един моралист“ – едно от най-важните произведения на Ерих Кестнер. Публиката веднага посреща радушно Фабиан – изданието с меки корици, което излиза наред с другото, се разграбва само за една седмица, а в началото на ноември 1931 г. вече са отпечатани между 6 и 10 хиляди екземпляра от изданието с твърда корица. „Дано да продължи така“, пише Кестнер. През март 1932 г. е достигнат тираж от 25 хиляди; по същото време излизат и първите издания в чужбина.
Книгата е цензурирана от издателя, но години по-късно бива издадена в първоначалната си, пълна версия, с друго заглавие – „Неизбежна гибел“. Това издание най-сетне достига и българската публика.
Главният герой на романа, докторът по философия Якоб Фабиан, носи редица автобиографични черти на писателя. Въпреки че се стреми да си изгради свободен от илюзии мироглед, героят на Кестнер вярва в „победата на порядъчността“ като в някакво чудо. Фабиан става свидетел на живота в големия град, който е приютил на изток престъпността, в центъра си – мошеничеството, на север – мизерията, на запад – разврата, а „във всички посоки – гибелта“.
„Тази книга не е за девственици, независимо на каква възраст са“, пише Кестнер. Сексуалната откритост във Фабиан предизвикала известно възмущение; провокацията очевидно е успяла, ако е била замислена като такава. В края на шейсетте години една ученичка по икономика, която трябвало да изнася реферат върху романа, написала писмо на писателя в този тон. Той отговорил следното: „Вашата специална загриженост, че единият от двамата герои, именно доктор Якоб Фабиан, има твърде много хоризонтални преживявания, ми се струва все пак малко преувеличена“.
За авторa:
Ерих Кестнер е роден в Дрезден през 1899 г. Той е един от най-известните немскоезични писатели, публицист, сценарист, сатирик и автор на много детски книги.
„Неизбежна гибел“ е пълната, нецензурирана версия на вече издавания му роман „Фабиан. Историята на един моралист“. Творбата излиза в този вид за първи път едва сега благодарение на германския си издател Свен Ханушек, който е събирал и сравнявал текста с оригинала дума по дума. Обявена като „упадъчна“, книгата е първо цензурирана, а след това забранена и през 1933 г. дори горена от нацистите на площада пред Операта в Берлин.
Критиката определя „Неизбежна гибел“ като анархистичен, сексуално освободен, див и фриволен, силен и непочтителен – най-големия шедьовър на Ерих Кестнер.
Писателят умира в Мюнхен на 75-годишна възраст.
2. Автобиографията на Йохан Кройф
В автобиографичната си книга, която излезе на български преди броени дни, футболната легенда Йохан Кройф споделя откровено неизвестни за широката общественост факти и разказва множество интересни истории от живота и футболната си кариера. „Моят начин. Автобиографията на Йохан Кройф” (ИК „Сиела“) е единствената и официална автобиография на Кройф.
Йохан Кройф – синонимът на Тоталния футбол и човекът, смятан за създател на съвременния футбол такъв, какъвто го познаваме днес, разказва живота си в автобиографичната книга „Моят начин. Автобиографията на Йохан Кройф“. Изданието излезе на английски език през октомври 2016-та – година след като бившият играч на Аякс и Барселона бе диагностициран с рак на белите дробове през октомври 2015 г. и половин година след смъртта му през март 2016 г.
В автобиографията си Кройф не се свени да пише абсолютно откровено за трудното си детство, за първите си стъпки във футбола, за пътя към върха – и като футболист, и като треньор, за семейството и колегите си, за нападението в дома си в Барселона и опита за отвличане, както и за банкрута си в края на 1970-те.
„Моят начин. Автобиографията на Йохан Кройф“ е не просто интригуваща автобиографична книга. Тя е наследството, което Кройф оставя както на своите близки, така и на феновете на футбола по целия свят. Освен интересни лични истории и непознати за широка публика факти, изданието съдържа и множество цветни снимки, част от които са от личния архив на Йохан Кройф.
Встъпителните думи на холандеца в автобиографичната му книга са: „Що се отнася до футбола, имам само един недостатък – мисля само как да съм на върха. Като играч и треньор не можех да се занимавам с нещо на по-ниско ниво. Можех да мисля само в една посока – нагоре. Да бъда възможно най-добър.“ А рецептата за постигане на този успех на терена, допълва Кройф, е проста: „Есенцията на наученото като играч се изразява най-вече в четири неща, които ти трябват – добра трева, чисти съблекални, футболисти, които сами си чистят обувките, и опънати мрежи на вратите.“
*„Той имаше изключително влияние върху футбола – първо като играч, а после и като треньор!”
Пеп Гуардиола
Един от най-великите писатели на всички времена споделя не просто тайни от своя занаят – Бредбъри споделя как да пишеш така, че да бъдеш щастлив!
“Радост. Жар. Удоволствие. Колко рядко чуваме някой да употребява тези думи. Колко рядко виж-даме хората да живеят или да творят с тях. Но ако ме попитат кои са най-важните неща, които изграждат писателя, онези, които оформят материала и го пришпорват по пътя към целта му, бих могъл само да го посъветвам да се замисли за жарта в него, да се погрижи за удоволствието. Първото нещо, което един писател трябва да бъде, е да е въодушевен. Той трябва да е кълбо от ентусиазъм и трескава енергия. Без тази страст писателят може просто да бере праскови или да копае канавки. Бог ми е свидетел, че това би било по-полезно за здравето му.”
Рей Бредбъри
1,805 преглеждания