• No categories

Още рецепти за козунаци

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Козунакът е любимо сладко изкушение на много хора не само по време на Великден. Приготвянето му е истинско предизвикателство за всеки кулинар. Ако тази година сте решени да приготвите традиционен козунак за вас и любимите ви хора, ние ви предлагаме няколко изпитани рецепти. Запретвайте ръкавите, стоплете добре кухнята и да започваме.

 

Преди да започнете, е задължително да знаете няколко правила за успешен резултат.

    • Много е важно помещението, в което майсторите козунака, да бъде добре затоплено. Най-лесно се работи с малка електрическа печка тип духалка, защото затопля бързо.
    • Друго правило е да не започвате приготвянето на козунака със студени продукти. Нищо не бива да бъде студено, директно извадено от хладилника, даже и яйцата.
    • Внимавайте да не прекалите със захарта. Ако има твърде много захар, има опасност козунакът да не бухне добре.
    • Колкото по-топло е в помещението, толкова по-добро и бързо ще е втасването.
    • Не забравяйте, че и ръцете ви не бива да са студени, затоплете ги добре.

Класически козунак със стафиди

Необходими продукти:

За закваската – 1 пакетче прясна мая за хляб, 1 супена лъжица захар, 100 мл. топло прясно мляко, 3-4 супени лъжици брашно.

За тестото – 1 кг. бяло брашно (може да се наложи да добавите и малко допълнително, ако има нужда), около 400 мл. топло прясно мляко, 5 яйца, около 200 г. захар, ванилия, ½ лъжичка сол, пакетче и ½ разтопено масло.

Маята и захарта се разтварят добре в прясното мляко. Добавя се брашно и сместа се разбърква добре. Трябва да се получи кашичка или по-лепкаво негъсто тесто. Купата със закваската се покрива с кърпа и се оставя на топло място за около 30 минути, докато шупне. Най-добре е да се постави близко до включена печка и да се повие плътно с топли кърпи. Температурата трябва да е около 28-30 градуса.

Брашното трябва да се пресее със солта. Според народните вярвания това става 3 пъти, но и 1 път е достатъчен. Яйцата се разбиват със захарта и ванилията. Към шупналата и престояла закваска се добавят разбитите със захарта яйца и прясното мляко и тогава постепенно към тях да се добавя брашното. Замесва се тесто и в него се излива по малко от разтопеното масло. Тестото се меси с маслото, докато го поеме напълно и след това отново се добавя масло, докато то свърши. Тестото се завива добре със затоплена кърпа. Оставя се на топло място да втаса. Втасването е добре да продължи поне 2 часа. Имайте предвид, че колкото по-топло е помещението, толкова по-бързо ще втаса тестото.

След като втаса веднъж, тестото се премесва отново с олио или масло и към него се добавят стафидите. Оформя се самият козунак в желана форма и съд. Тавата задължително се намазва с мазнина. Така приготвеният за печене козунак се покрива с кърпа и се оставя да втаса за още около 1 час. След финалното втасване повърхността на козунака се намазва с жълтък и се поръсва със захар. Пече се в загрята фурна на 180-200 градуса в продължение на около 1 ½ час. Може да отнеме и повече време, затова наблюдавайте печката непрестанно. След изпичането изчакайте да се охлади и извадете от формата. Повийте козунака в кърпа или в пликче, за да не изсъхва.

Козуначено руло

Изпълнява се предходната рецепта за класическо козуначено тесто. Освен посочените в нея продукти, ще са ви необходими още: мармалад по избор или течен шоколад (количеството е в зависимост от количеството на тестото; около 1 ½ – 2 бурканчета); леко счукани орехи, стафиди, филирани бадеми, кафява захар за поръсване.

След първото втасване тестото отново се премесва с масло или олио. С помощта на точилка тестото се оформя в правилна правоъгълна или квадратна форма върху кухненски плот или маса. Намазва се с мармалад или сладко толкова обилно, колкото ви се иска. Внимавайте козунакът да не стане твърде сладък. При приготвянето на руло е добре да намалите количеството на захарта, използвана при замесването на тестото. Върху плънката се поръсват орехите и стафидите. Може да се добавят и други ядки или сушени плодове по желание. След това тестото внимателно се завива във формата на руло. Поставя се в кръгла форма за кекс. Оставя се поне час за второ втасване. Ако сте приготвили твърде много тесто, разделете го на две преди завиването на руло, така ще получите две рула. Преди печене намажете с жълтък и поръсете със захар и филирани бадеми. Печете в загрята фурна до готовност.

Козуначени кифлички със сушени плодове

Приготвяме класическото тесто за козунак от първата рецепта. След първото втасване премесваме тестото с масло или олио. Разделяме го на малки парченца, от които се оформят кифличките. Приготвяме плънка от най-различни сушени плодове (сливи, стафиди, боровинки, ананас, пъпеш и др.), накиснати предварително за час в ром, уиски или портокалов сок. Към тях добавяме настъргана кора от лимон, както и от портокал, ванилия, счукани ядки по желание и няколко супени лъжици разтопено масълце или заквасена сметана. Подправяме плънката със захар, ако е необходимо.

От размесените парченца тесто оформяме кръгчета, които пълним с плънка. Завиваме ги на малки ролца или други удобни формички и поставяме в тава за повторно втасване около 1 час. Преди печенето намазваме с жълтък и поръсваме със захар. Печем в загрята фурна около час или до пълна готовност.

Ето една великденска рецепта от нашите южни съседи: Гръцки козунак – цуреки

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

10,992 преглеждания

Comments are closed.