Редактират Пипи Дългото чорапче заради расистки думи

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

1674.max

По повод 70-тата си годишнина, една от най-любимите детски книжки „Пипи Дългото чорапче“ на Астрид Линдгрен, култовата история ще бъде преиздадена. Новото издание ще се различава от познатото на предишните поколения деца, защото от него ще бъде извадена думата „негър“.

Дъщерята на авторката, Карин Нюман обяви пред шведския вестник “Дагенс Нюхетер”, цитирана от АФП, че бащата на веселата рижа героиня вече няма да се нарича „крал на негрите“, а ще бъде South Sea king или просто „крал“. Според Нюман това се налага, тъй като изразът „крал на негрите“ носел расистко значение и можел да нарани нечии чувства.  “Това название е обидно и затова не можем да го запазим в книгите за Пипи”, заявява Нюман. Тя е убедена, че майка й не би възразила срещу подобна промяна. Написването на самата книга е по повод 10-тия рожден ден на самата Карин, която е и инициаторът за раждането на палавата героиня и чието име самата тя измисля. Тогава и двете не подозирали, че тези приказки, разказвани за лека нощ, ще се превърнат в един от най-издаваните и четени романи на света.

Миналата година Шведската обществена телевизия обяви, че ще цензурира сцени от класическия сериал по книгата поради същата причина. От лентата се премахват кадрите, в които Пипи нарича баща си крал на негрите, както и тези, в които си дърпа очите, за да си “играе на китайци”.

За първи път забавната история е публикувана в Швеция през 1945г. Трите книги, които авторката пише по-късно са събрани в едни том и са преведени на 70 езика. В света са продадени повече от 60 милиона екземпляра.

През 1993 г. Линдгрен прави няколко редакции в романа, които ще бъдат отразени в предстоящото издание.

Астрид Линдгрен почина на 94 годишна възраст през 2002 г., завещавайки ни великолепния образ на бунтарката Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългия Чорап, очарователното 9-годишно хлапе, което някои определиха през годините като предан защитник на правата на детето, закрилник  на онеправданите и слабите, анти-авторитарен герой, че дори и като феминистка икона.

Независимо как и кога ще я представим на следващите поколения, едно е категорично ясно, по никакъв начин не бива да лишаваме децата си от запознанството им с нея.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Събития

2,055 преглеждания

Comments are closed.