Райският цитрус
Някои не харесват кисело-горчивия му привкус, но този плод е много освежаващ и съдържа редица полезни вещества. Научете повече за него, свойствата му и една важна подробност – противопоказания за приема му с някои лекарства.
Грейпфрутът е вечнозелено дърво. Наричан е още райски цитрус. Според някои учени този плод се е появил при кръстосване на портокал и помело. У нас познаваме средни по размер грейпфрути, но има плодове, достигащи до 6 кг. Името му, което се използва по цял свят и е широко възприето навсякъде, всъщност не е коректно. В основата му стои друг известен плод – гроздето, който обаче няма нищо общо с цитрусовите плодове. Това недоразумение се дължи на неправилното класифициране като разновидност на гроздето от страна на английския ботаник Джон Лунан. По-късно друг учен – Джеймс Макфейдън, обособява плода като самостоятелен вид, но погрешното название вече се е наложило и навлязло в масова употреба.
Грейпфрутът произхожда от тропични и субтропични местности. В Европа и Америка е пренесен през 18-19 век. В наши дни най-големите производители на грейпфрут са САЩ, Израел, ЮАР, Аржентина, Япония, Индия, Кипър.
Грейпфрутът има редица полезни качества, използвани в козметиката, медицината, аромотерапията. Кората на плода съдържа етерични масла, които са неизменна съставка на много козметични продукти. Грейпфрутът, за разлика от някои други цитруси, притежава остър кисело-сладък вкус. Той се дължи на по-голямото съдържание на киселини за сметка на по-малко захароза и фруктоза. Това прави плода незаменим при диабет и спазване на определена нискокалорична диета. Известно е, че грейпфрутът се бори с лошия холестерол, затова на хора с високи показатели се препоръчва по един грейпфрут сутрин на гладно. Плодовете съдържат много витамин С (до 90 mg в един плод), минерали, микроелементи и антиоксиданти и имат лечебни свойства – помагат за усилване на имунната защита, възпрепятстват развитието на ракови и сърдечно-съдови заболявания, остеопороза. Грейпфрутът е уникален с това, че понижава нивото на инсулина, което се дължи на разтворими растителни влакнини, наричани пектин. Пектинът забавя скоростта на проникване на глюкоза в кръвта.
Трябва да знаете, че е доказана несъвместимостта на грейпфрута с много лекарства (над 50 вида) – например с противозачатъчните, някои антидепресанти, лекарства за намаляване на холестерола, понижаване на кръвното налягане, болкоуспокояващи, антиалергични и др. Приетите лекарства се разграждат в организма под въздействието на ензим CYP450, който се намира в тънките черва и черния дроб, след което се изхвърлят от тялото ни. Подвид на този ензим, намиращ се в тънките черва, се унищожава от сока на грейпфрута. Така се забавя разграждането на приетите лекарства и се получава задържането и натрупването им в кръвта, което може да доведе до отравяне. Намиращите се в сока на грейпфрута съставки нирангин и псорален унищожават действието на специалния ензим, чиято роля е да разгражда приетите в организма лекарства. Затова, ако редовно приемате грейпфрут, се консултирайте с лекар при приема на даден медикамент.
2,781 преглеждания