Ранна интервенция в подкрепа на новородените деца с увреждания

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

На 1 и 2 юни като част от кампанията на УНИЦЕФ  за ранно детско развитие: „Чуй ме сега! Утре може да е късно!” се проведе конференция с цел обмяна на опит на специалисти от различни области и популяризиране на проекта „Училище за родители – Да пораснем заедно”.

 

Наред с международните лектори българският опит сподели Весела Банова, клиничен психолог, Председател на Група на Фройдистко поле в България. Тя презентира темата „РАННА ИНТЕРВЕНЦИЯ В ПОДКРЕПА НА НОВОРОДЕНИ ДЕЦА С УВРЕЖДАНИЯ И НИСКО ТЕГЛО”

 

Въпреки потенциалните възможности на прилаганата вече и у нас обширна пренатална диагностика, в България често пъти родителите за първи път разбират за генетично заболяване на детето си едва след раждането. От психологическа гледна точка този момент се  оказва изключително критичен относно това как ще се изгради впоследствие връзката родител-дете. Тъй като раждането въвежда ”новото и необратимото” то за майката първите думи за детето й са от първостепенна важност. За съжаление не всички здравни работници преценяват деликатността на ситуацията.

Според Весела Банова „Говоренето с верни думи, като алтернатива на мълчанието, е от изключително значение, както за тези, които приемат и подкрепят увреждането, разбирано като различие, така и за тези, които имат съпротиви и го отхвърлят.” Важно е не само на родителите да се обясни истината за заболяването на детето, но и на самото него. Майката да е тази, която в удобен и спокоен момент да разкаже на детето за болестта му и да му  демонстрира подкрепа и сигурност. И това трябва да стане във възможно най-ранна възраст, а не да се крие.

Основен момент от презентацията беше представянето на един от проектите на Сдружение „Дете и пространство” в Центъра за ранна интервенция в град Русе. Идеята на проекта е осигуряване на „пространство за разговор с верни думи” чрез психологическа подкрепа на семействата на новородени с увреждания и ниско тегло, както и работа в мрежа – с квалифицирани кадри от  родилен дом, отделение за доотглеждане на деца, родени с ниско тегло и с дневен център за деца с увреждания от 0 до 7 години в ДМСГД.

След изписването майката и бебето се приемат в Центъра в критичен момент за тяхната връзка. Там им се предоставя ерготерапия, рехабилитация, социална подкрепа в домашна обстановка, психомоторно стимулиране и психологично консултиране. Един от най-важните елементи на програмата е фактът, че родителите не се налага да се лутат и търсят сами подходящи специалисти, а те биват от самото начало насочени към подходящи медицински изследвания и прегледи.

 

Майката /родителят/ е партньор в изготвяне на индивидуална рехабилитационно-възстановителната програма на детето, тя бива обучена в използването на помощни средства и адаптиране на домашната среда за посрещане на специфичните нужди на дето – легло, стол, баня, тоалетна и др. Осигурява се терапевтична и стимулираща среда за детето – интегриране на рехабилитационните методи по време на игра и обгрижване на детето. Цялото семейство се обучава към единен подход в обгрижването.

РЕЗУЛТАТИ ОТ ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ЦЕНТЪРА ЗА РАННА ИНТЕРВЕНЦИЯ В РУСЕ:

¢     87  клиента за 10 месеца

¢     Центърът за Ранна Интервенция запълва липсата на звено за ранна интервенция, което следва да подпомага родителите да се приспособят към своето бебе с увреждане /ниско тегло, да бъдат придружавани в грижите за него през първите месеци и години от живота му и да не го настаняват в специализирана институция или изоставят

 

¢     Така разбирана ранната интервенция дава възможност за продължително придружаване на родителите и помага за преодоляването на тяхната несигурност в полагането на специфичните грижи за детето.

 

¢     Фокусът на интервенцията е върху възприемане на различието на детето, нормализиране на отношенията вътре в семейството, изработване на единно и адекватно разбиране за проблемите на детето.

 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Развитие

2,042 преглеждания

Comments are closed.