Първа помощ при кървящи рани

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

bleeding wound500x400

Юнак без рана не може, но по-добре без нея. И все пак ако се случи е добре да запазите спокойствие, за да не се изплаши допълнително детето. Най-често при децата се случва да прокърви нослето или да падне и от ожулените колена и лакти да потече кръв. Няма място за паника, дори ако раната налага някой и друг шеф. Ако кървенето е продължително или не спира обаче, посещението при доктора е повече от задължително, при това възможно най-бързо.

Има деца, които се плашат от вида на кръвта и дори проявяват склонност към припадъци, гадене и повръщане, затова е важно да реагирате възможно най-бързо и спокойно.

 

Следните съвети за първа помощ могат да се окажат от полза в някоя подобна ситуация.

1.       Ако раната е повърхностна

 Ако детето ви е паднало и си е ожулило някоя част от тялото, първо измийте раната с бебешки сапун и хладка вода. Сложете чиста превръзка. Ако се страхувате от инфектиране, промийте мястото с кислородна вода или намажете с антибиотичен крем.

2.       Ако раната е по окосмената част на главата

Тези рани кървят обилно дори ако не са дълбоки, тъй като кожата на главата е богато кръвоснабдена. Притиснете мястото с чиста кърпа зя няколко минути, докато кървенето спре. Промийте с кислородна вода или хладка вода и бебешки сапун.  Ако раната е дълбока, посетете лекар, за да прецени дали не се налага лепене или шиене. Ако ударът е бил силен, а детето прояви симптоми от типа на световъртеж, гадене, повръщане или унесеност, незабавно го закарайте в спешен център, защото освен раната, може да има сътресение.

3.       Дълбоки порезни рани

При порезни рани от счупено стъкло, първо проверете дали в раната не са останали парчета, след което притиснете мястото за няколко минути с чиста кърпа, докато кървенето намалее и спре.  Ако порязването е по ръцете или краката, наблюдавайте за промени в цвета на съответния крайник както и за неговата температура. Ако забележите някакви необичайни промени, без да се бавите потърсете лекарска помощ.

Не махайте временната превръзка, която сте направили, защото така може да предизвикате повторно кървене. Дори ако кръвта пробие над превръзката, не бързайте да я сменяте, по-добре я подсилете с още марли и бинт и се отправете към лекарския кабинет.

4.       Кръвотечение от носа

Кръвотеченията от носа са често явление при малките деца и обикновено са причинени от удар, бъркане или попадане на чуждо тяло в носа. Кръвотечение от носа може да предизвика и прекаленото изсушаване на носната лигавица. При някои деца то може да е и в резултат от притеснение, тревога или напрежение.

За да помогнете на детето го вземете в скута си и наклонете главата му напред като притискате меката част на нослето в продължение на 5-6 минути. Ако обърнете главата на детето назад, кръвта ще започне да се стича по задната фарингиална стена и може да предизвика дразнене в гърлото и стомаха, а това да доведе до повръщане.

Не отлагайте посещението при лекар при положение, че кървенето не е спряло в продължение на 15-20 минути.

Обърнете внимание за колко време кървенето спира – дали това става лесно или изисква по-продължително време. Ако времето по-продължително, това може да е сигнал за заболяване и би било добре да направите изследване на кръвта за време на съсирване. Проверете имунизационния календар за редовността на направените ваксини и при нужда говорете с педиатъра дали е нужно да се направи допълнително ваксина срещу тетанус.

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

14,640 преглеждания

Comments are closed.