• No categories

Причини за хроничните детски диарии

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вродена непоносимост към лактоза

Обикновено тя се дължи на недостатъчно количество на лактазата, ензимът, който разгражда лактозата – основната захар в кърмата и млякото. Проявата на тази непоносимост се изявява още с първото кърмене на бебето или непосредствено при захранването му с адаптирано мляко. Симптомите са повръщане и водниста диария. Лечението се състои в изключване на кърмата и адаптираното мляко от диетата на новороденото и включването на соеви млека на тяхно място.

Вродена непоносимост към захароза

Тази непоносимост може да се прояви когато на детето се дава подсладена вода или е на изкуствено хранене с адаптирани млека, които се подслаждат със захароза. Основният симптом и тук са воднистите изпражнения, чиято честота е висока, а това може да доведе до дехидратация на бебешкия организъм и да повишаване на телесната температура. Лечението се състои в изключването на захарозата от хранителния режим на пеленачето.

Хронична непоносимост към глюкоза и галактоза

При таза непоносимост е нарушено преминаването на глюкозата и галактозата от червата в кръвта. Те се натрупват в червата на кърмачето и обикновено предизвикват тежка осмотична диария и обезводняване. Детето в този случай трябва да започне да приема храни, съдържащи фруктоза.

Има и хронични диарии, които са в следствие на непоносимост към белтъчините в бебешките храни. Протеините на кравето мляко най-често имат алергизиращ ефект върху детския организъм във възрастта до 3 години.

Хранителни алергии могат да се развият към яйца, фъстъци и други ядки, риба, цитрусови плодове, а понякога и към говеждо месо.

В зависимост от типа алергия симптомите могат да се развият от втория час до един-два дни след консумация на дадена храна.

Острите прояви на хранителните алергии са: гадене, повръщане, болки в корема и диария. В по-тежки случаи може да има засягане на други органи и системи.

Хроничните симптоми са безапетитие, хронична диария, бледи кожа и лигавици, бебето не наддава на тегло, а често дори и видимо отслабва.

Лечението се състои в откриването и отстраняването на алергена и съставянето на диетичен план, които да се следва стриктно от родителите.

Едно от най-често срещаните хронични заболявания при децата е целиакията. Тя представлява генетично обусловена непоносимост към глутен, които се намира в житните растения – пшеница, овес, ечемик, ръж. Единствената зърнена храна, която може да се дава е царевицата и производните от нея брашна, нишестета и грисове. Класическата форма на това заболяване се проявява обикновено до две-годишна възраст и се характеризира с нестихваща диария с особено силна и неприятна миризма, изразено безапетитие, отслабване на тегло, грацилно телосложение с подчертано забележимо голямо коремче на детето.

Лечението е задължителна и стриктно спазвана безглутенова диета, която се прилага през целия живот.

Тази статия има само информативен характер. Ако имате въпроси по поставените теми препоръчваме ви да потърсите мнението на педиатър.

По материали от интернет

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

1,575 преглеждания

Comments are closed.