Няколко бабини съвета за къпането на бебето, които останаха в миналото

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

kupane-na-bebeto

Тъкмо сте се върнали от родилния дом, всичко ви е различно, ново и често болезнено след раждането и съвсем естествено, цялата ви същност крещи „Почивкааа!”, а  последното нещо, което искате да слушате е кога, как, защо и по колко да храните, къпете, преповивате, подсушавате, масажирате и хидратирате! Е, да, обаче всички сякаш са се наговорили да ви споделят своя собствен опит и да ви засипват с непоискани съвети! Бабите си спомнят най-невероятни истории от своята младост, а приятелките ви с деца изведнъж се превръщат в истински специалисти по педиатрия…

А, на вас? На вас просто ви се иска да се скриете някъде на тишина и да се порадвате на новото попълнение в живота си, без да мислите за кърменето, къпането, масажите и пелените… Но, съветите са по петите ви и заплашват буквално да ви затрупат като лавина.

Във връзка с тази тема си припомнихме едни от най-странните съвети, които ние сме получавали в този период от живота ни и ги споделяме с единствената идея да ви развеселим.

Стаята по време на къпане трябва да е допълнително затоплена.

“Пазете се от настинка!” Но, мамо/бабо, как можем да настинем в стая, в която е 100 (сто!!!) градуса! Този  страх от настинка, така дълбоко вкоренен в съзнанието още от детство, явно ще продължава да съпътства битието ви до дълбока старост! Но той е напълно безпочвен! Здравословната среда за всяко доносено бебе, в която то се чувства перфектно, е с температура 20-21 градуса. Бебетата все пак трябва да градят имунитет, нали? И не е нужно да превръщате къщите си в парници! Все пак, не отглеждате тропически растения.

Водата за къпане да е преварена.

Това е едно от най-безсмислените схващания за къпането на бебетата, освен, ако нямате толкова много излишно свободно време, че да се чудите какво да правите и да вземете да преварявате стотици литри вода! Не е нужно водата за банята на бебето да е преварена, минерална или каквато и да е друга, освен чешмяна, повярвайте! Колкото по-висока степен на стерилност се опитвате да спазвате по отношение на хигиената, толкова по-уязвимо към микробите става бебето.

Във водата за къпане да се слага морска сол.

Историята с морската сол може да ви напомни за морето и осоления сафрид, но като наследство от бабите на нашите баби, спокойно можете да я забравите. В миналото добавянето на морска сол във водата за къпане на бебето е битувало сред хората заради идеята, то да се поти по-малко и „да не се вмирисва“!!! Е, това с вмирисването определено звучи малко гадничко! И на какво може да се вмирише едно бебе, освен на… бебе?
Бебетата не са морски обитатели и не се нуждаят от солена вода, достатъчна им е сладка чешмяна вода с температура около 37 градуса.

След вечерната баня, бебето трябва да бъде облечено по най-бързия начин, за да не настине.

Въртим, сучем темата и пак до настинките стигаме! Не, дори напротив, къпането е първата стъпка от списъка със закалителни процедури. Масажът е тяхното логично продължение. А, да масажирате облечено бебе пробвали ли сте? Не става, да! Така че, не е нужно да бързате с обличането, а направете нежен масаж с подходящо олио на цялото телце след банята. Той ще подобри още повече кръвообръщението и тонуса, а от там и настроението на вашия мъник. В резултат всички в къщи ще спите като къпани.

Свинската мас е идеалното козметично средство за бебешката кожа.

Навремето този кулинарен продукт много се тачеше – в кухнята, а и не само в нея. С нея майките ни правеха вкусни масленки, хрупкави пържени картофки и дори сандвичи! И, естествено се ползваше като основа за много домашни мазила и мехлеми. Нооо, да си говорим за преварена в прясно мляко свинска мас, ароматизирана с ванилия, като средство против суха кожа и подсичане при бебетата, е меко казано несериозно. Това средство за поддържане здравето на бебешката кожа е безвъзвратно остаряло. Още повече схващането, че използването е задължително при всеки тоалет, дори частичния при смяна на пелената. Освен да запушите порите на нежната бебешка кожа качествено, от което да си навлечете куп грижи в допълнение, никаква друга полза няма от свинската мас. А, сещаме се за една – бебето ви ще мирише на ванилова масленка или на пържено картофче, което не е толкова лошо, но нужно ли  е?

И накрая, нека си признаем, къпането на бебето е голямо предизвикателство за родителите, но макар да изглежда трудно и сложно, с малко хитринки, то може да е истинско удоволствие за всички.

Като споменахме “хитринки”, ни хрумна, че вашата история от първия ден с бебето може да започне със серията бебешка козметика на Бочко На първо място със шампоаните за коса и тяло с лавандула или с липа и лайка, който имат нежно успокояващо действие, защитават кожата и косата, като ги правят меки и пухкави, при това без нито една сълзичка, защото тяхната формула е специално създадена така, че да не дразни лигавицата на очите.

Сапуните на Бочко са с балансирано pH, а крем-формулата, обогатена с масло от маслина, е идеална за ежедневна употреба. Продуктите от серията се грижат надеждно за деликатната бебешка кожа, а меката пяна и нежен аромат доставят несравнимо удоволствие дори на най-малките бебета.

В листа с продукти ще откриете и нежен хидратиращ крем, крем против подсичане, масажно олио с пшеничен зародиш или лавандула, течен сапун, мляко за тяло – всички те с доказана хипоалергенна формула, обогатена с витамини, фолиева киселина, омега-мастни киселини и натурални билкови екстракти.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

7,994 преглеждания

Comments are closed.