Нещата, които можете да научите от многодетните родители

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

big_family

Многодетните родители не се опитват да създават идеални условия за своите деца

Всички родители искат децата им да са здрави и да получават най-добрите грижи и е нормално, че се опитват по всякакъв начин да допринасят за това, но има граници, които въпреки добрите намерения не бива да се преминават.

Най-показателен пример за преминаване отвъд границите на нормалната грижа са някои родители, които в стремежа си да предпазят детето от болести го лишават от нормалните му съпротивителни сили. За тези деца има храни табу – сладоледа е един от тях, защото е студен и детето може да се разболее. Друга крайност е пълната дезинфекция и стерилизация на всичко, до което детето ще се докосне – играчки, книжки, предмети от бита, дрешки. При такива деца дори роднините влизат едва след като са преминали през щателна дезинфекция.  Тези деца, за които често казваме, че се “гледат под стъклен похлупак” често страдат от спад на съпротивителните сили на организма и снижен имунитет и макар да са отглеждани в старателно почиствани домове, те често боледуват от вирусни инфекции, особено когато пораснат и започнат да посещават градина или училище.
Тези родители рядко са склонни да приемат мнението и съветите на околните и на препатилите и дори да се убедят в правотата им остават непреклонни относно крайностите, с който са свикнали да отглеждат детето си.

Големите семейства нямат тези проблеми. В тях често новороденото бебе още от първите дни у дома е сред останалите деца, сред другите членове на семейството и по този начин то е в постоянен контакт с най-различни вируси и бактерии, тъй като останалите вече посещават детски заведения и са техни преносители. Разбира се, многодетните родители се тревожат ако бебето се разболее, защото всяка инфекция преди навършване на годинка крие опасност от усложнения, но опита показва, че тези бебета са много по-малко податливи на инфекции, а естествената им имунна система работи безупречно.

Многодетните родители не страдат от синдрома на “родителска хипер опека”

В желанието си да защитят детето от всяка възможна опасност и от грешки, някои родители достигат до границите на разумното. Това е обсебващата грижа, която събужда у родителите желание за постоянен контрол, ограничения и непрекъснати съвети и напътствия. Тогава говорим за хиперопека.

Сред родителите с много деца това понятие е непознато. Те чисто и просто нямат физическата възможност да упражняват подобен контрол. Погрешно е обаче да се те са безотговорни и че не се интересуват и грижат за децата си. Точно обратно, когато една жена осъзнато е избрала да бъде майка и да има повече деца, тя приема тази мисия за свое призвание и искрено вярва в него. Дори ако една такава майка има нестихващата енергия и авторитарни наклонности, тя просто няма как да се фокусира само върху едно дете, като по този начин спестяване на всички вредното въздействие от пълния родителски контрол.

Многодетните родители не напътстват непрекъснато

С израстването си децата придобиват  по естествен начин основни познания и умения и повечето от тях са в състояние да изпълняват поставените им задачи. Родителите обаче се чувстват задължени да ги съветват, наблюдават и контролират. Това най-ясно проличава в първи клас, когато детето за първи път се опитва да заяви своята независимост, но обикновено родителите са по-притеснени от него и също толкова категорично заявяват намеренията да го напътстват. Ако това поведение от страна на родителите не бъде овладяно, децата израстват с идеята, че винаги ще трябва да бъдат контролирани и следени от мама татко и по-късно много трудно ще бъдат мотивирани да се грижат сами за себе си.

Многодетните родители също контролират постиженията на децата си, как се чувстват сред другарчетата си, но се намесват единствено ако забележат тревожни сигнали, че нещо не е наред. Да се притекат на помощ са по-често майките, макар да смятат, че личната отговорност на всяко дете трябва да се възпитава от най-ранна възраст, така че да му е от полза в бъдеще.

Многодетните родители учат децата на независимост

По-голямата част от децата се научават на това сами и по естествените закони на битието.  Но въпреки това децата от многодетни семейства се научават много по-рано да се хранят, обличат и събличат сами. Наред с това подрастващите деца от многодетни семейства много по-рано започват да се включват в домакинските задължения, в готвенето, пазаруването, подреждането и др.

Според резултатите от редица изследвания на учени от Университета в Минесота, деца в предучилищна възраст, които имат задължения и отговорности у дома, се справят по-успешно със следването си, а в последствие и на работното си място, изграждат успешна кариера по-бързо, отколкото техните връстници, които са имали по-безгрижно детство.

Децата от многодетни семейства умеят да решават конфликти

В големите семейства конфликтите са неизбежни, а причините са свързани с особеностите на характера на всеки един член в тях. Тези деца ежедневно се сблъсква с различни ситуации, в които често се налага да взимат самостоятелни решения. По този начин те осъзнават стойността на приятелството, възможността да споделят, да бъдат изслушвани. Децата на многодетните семейства трупат богат опит в разрешаването на конфликти от ранно детство и в бъдеще това ще им помогне да са психологически по-гъвкави и да правят компромиси, в името на това да изградят трайни взаимоотношения с околните.

Децата от многодетни семейства са състрадателни

В голямото семейство взаимността е от основополагащо значение. Осъзнавайки това, родителите обикновено обръщат специално внимание за възпитаването на децата в дух на доброта и отзивчивост. Важно е всеки родител да помни, че тези качества са ценни независимо от броя на децата в семейството и усилията, които ще положат, за да култивират във всяко едно от тях.

Многодетните семейства знаят как да се веселят и как да почиват

У многодетните родители като че ли има таен бутон, с който те успешно задействат “икономичен режим”, така че да успеят и да си починат. Понякога е чудно как успяват да се изключат от шума, от детската глъчка, от гласовете на децата, които не спират да задават въпроси и от всички малки и по-големи неприятности. Но е факт, че те го постигат, дори да са на хотел или на романтична ваканция на палатки сред дивата природа.

Това изключване на многодетните родители не е емоционално-психически блокаж или burnout, а способност да погледнат на света откъм положителната му страна. Начин да си дадат сметка, че децата растат твърде бързо, за да се губи време за излишни притеснения и напразни страхове.

Върни се в началото

www.deti.mail.ru

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Pages: 1 2

11,116 преглеждания

Comments are closed.