Не пишете SMS-и, докато се занимавате с детето, ще се изнервите

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

mom with baby writing

Трудно е да избягваме изкушението на смартфона си – толкова много апликейшъни! – и ако сте родител на необуздаеми деца, можете и да не искате да се опитвате дори. Но впечатляващо изследване на динамиката между родители, деца и смартфони рисува доста тъжна картина на това какво правят устройствата с връзката между родител и дете.

Др. Джени Радески специализира в подкрепа на родители с проблематиките на развитието и поведението на децата. Така че, съвсем естествено, тя проявява любопитство как  вездесъществото на самртфоните може да се отрази на времето, което родители и деца прекарват заедно.
За да изследва ефекта на смартфона, д-р Радески и колегите й внедрили агенти под прикритие, които тайничко да наблюдават групи от родители и поне 2 деца в ресторант за бързо хранене. Изследователите записали поведението и на възрастните, и на децата в 55 групи – както и това колко често родителите прибягвали до смартфоните си.

Данните дават представа колко обсебени са родителите от своите устройства. Едно дете се пресегнало в опит да повдигне лцието на майка си, докато тя се взирала в таблета си, но претърпяло неуспех. Друга майка ритнала детето си под масата в отговор на неговите множество опити да привлече вниманието й, докато се занимавала със смартфона си. Баща избухнал, когато децата му не се отказвали да опитват да го накарат да обърне внимание на тях най-сетне, а не на смартфона.

„Това, което се набива на очи, е, че родителите използваха смартфоните си почти през цялото време на масата и вследствие на това отношенията им с децата ставаха много напрегнати“, казва д-р Радески, „Това е просто несправедливо спрямо децата.“

В светлината на разкритията си, д-р Радески работи с Американската педиатрична академия с цел съставянето на наръчник за употреба на смартфона в присъствието на децата – точно както Академията има наръчници за гледане на телевизия (препоръката е да не се започва преди 2-годишна възраст). Част от по-широката рамка на проекта е да се направи детайлен анализ на това какво точно правят родителите на смартфоните си, за да се определи дали има по-добри и по-лоши неща, с които да се занимават там, докато децата им са наоколо.

Добре е във всеки дом да се устаноявят правила за „време без устройства“. Това не само може да подобри отношенията между родители и деца, но и да ги научи как е редно да се държат с другите хора, когато общуват с тях. Децата се учат чрез налюдение и участие и, ако родителите не се занимават с тях, то мъниците ще започнат да губят своите социални ролеви модели. А кой би искал да се окаже част от поколение, което си праща SMS-и един другиму, докато вечерят заедно около една маса?

Източник: Time

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

1,787 преглеждания

Comments are closed.