Национален парк „Рила”

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

nacionalen park rila

Продължаваме нашата разходка из българските национални паркове.
Дойде ред да ви разкажем за „Рила” – най-големият национален парк
на България.

За планината Рила

Смята се, че името „Рила” има тракийски произход. Чрез различни паметници е установено, че Донука, Дунакс, Доункас са първоначалните имена на планината. По-късно се появява и името Роула, преименувано на Рила от славяните през V век. То означава „многоводна планина“, което не е случайно — в Рила има над 200 езера и множество минерални извори. Тук са прочутите Рилски езера.

Рила е най-високата планина в България, а и на Балканския полуостров. Тук е връх Мусала – 2925 метра, най-високоият връх и на Балканите, и в цяла Източна Европа. Планината е на 6-то място по височина в Европа. Рила се намира в северозападния край на Рило-Родопския масив. От нея извират реките Искър, Марица и Места – общо близо 4% от всички реки в България. Националният парк е разположен в една от най-богатите вододайни зони на територията на Балканския полуостров. В планината има многообразие на растителни видове — около 2000, и разнообразни представители на животинския свят. В Рила се намира и прочутият Рилски манастир.


nacionalen park rila

За парка

Национален парк „Рила” е разположен на 100 км. южно от София, в най-високите централни части на планина Рила. В парка могат да се видят и се опазват различни екосистеми, които притежават уникално биологично разнообразие. 90 % от тях са естествени. Тук се срещат съобщества на много редки и защитени видове. Високото надморско равнище е предпоставка за развитието на животински и растителни видове, които не се срещат никъде другаде в България.

Паркът се разполага на територията на четири административни области – Софийска, Благоевградска, Кюстендилска и Пазарджишка. В тях влизат 11 общини.

Площта на парка е 81 046 ха, а горите покриват 53 481 ха от тях. На територията му има 4 резервата с обща площ 16 222 ха – Парангалица, Централен Рилски резерват, Ибър и Скакавица.

Животинско разнообразие

Общо 24 вида от срещащите се в Рила животни са вписани в Световната Червена книга. Гръбначните животни са 172 вида, като 121 от тях са вписани в Българската Червена книга, 15 вида – в европейската Червена книга, 24 вида – в червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN).

Срещат се:

– безгръбначни животни: около 3000 вида. 242 от тях са ендемични. 13 са застрашени от изчезване в световен мащаб, а 41 са включени в световни и европейски списъци на застрашени видове. Това са най-вече групите бръмбари, пеперуди, паякообразни. Застрашени в световен мащаб са паякът Eresus cinnaberius, бръмбърът Osmoderma eremita и др.

– Риби: между 5 и 10 вида – балканска пъстърва, лешанка, сивен, главоч, струмски гулеш, маришка мряна, балкански щипок и др.

– Земноводни и влечуги: около 20 вида – планинска водна жаба, алпийски тритон, слепок, живороден гущер, ливаден гущер, усойница, медянка. Ендемичен вид е македонският гущер.

– Птици: 99 – 100 вида. Това са около 30% от установените в България птичи видове, например – глухар, лещарка, планински кеклик, кукумявка, хищни птици, например скален орел, горски бекас, белогръб кълвач, ястреб, ловен сокол и др.

– Бозайници – 48 вида – характерна е популацията на дивата коза и лалугера, който е световнозастрашен вид. Интересни са таралежът, лешниковият сънливец, сляпото куче, невестулката, която е балкански ендемит.


nacionalen park rila
Сенчеста каменоломка

Растително разнообразие

В национален парк „Рила” присъстват 4 растителни пояса – буков, иглолистен горски, субалпийски и алпийски. В състава им участват дървесни, храстови и тревни видове. Горската растителност е представена главно от иглолистни видове. Възрастта на горите е 90 години. В субалпийския пояс широкоразпространени са иглолистните храсталаци на клека. Интересно растение е и сибирската хвойна, както и тревните фитоценози ( конкретна група растения, заемаща определено пространство и еднородна по външност, състав и екологични особености на съществуване). В алпийския пояс се срещат главно тревни фитоценози. Може да срещнете и синя боровинка и тревиста върба, но по-рядко.

В момента парковото разнообразие е предствено от 12 класа, 12 разреда, 17 съюза, 92 асоциации и 28 субасоциации.

Горската растителност на парка е формирана главно от иглолистни дървета и клек. Срещат се видовете черен бор, лиственица, веймутов бор, смърч, бял бор, бяла мура, ела. Широколистните видове, които са значително по-слабо застъпени, са: бук, горун, трепетлика, бреза, габър, явор, 52,5 % от парка са площи, покрити с гори. Горските територии, попадащи в резервати, са 16 163 ха. 26,2 % от площта попада в групата на защитените гори – 7 902 ха от тях са противоерозионни, а 6 088 са водохранни.

Около 75 % от залесената площ е съсредоточена на надморска височина между 1500 и 2200 м.

Условия за туризъм

Условията за туризъм в Рила са много добре развити – това е една от най-добре прогодените за туризъм планини на България.

През национален парк „Рила” минават два основни европейски туристически маршрута – Е4 и Е8.

На територията на парка са разположени 17 туристически хижи с около 1500 легла. Те предлагат целогодишни възможности за отдих и подслон. При лоши метеорологични условия на ваше разположение в парка са 4 туристически заслона. Има и изградени места за краткотрайно летуване или отдих сред природата, под открито небе – къмпингуване, палене на огън, кътове за почивка.

Изградени са и няколко ботанически маршрута – „Приятели на растенията”, „Екопътека по долината на река Бели Искър”, „Пътека на балканската дива коза” и др.

Тук са разположени 326 български национални паметника. На територията на парка се намират няколко обекта, обявени за паметници на културата. В близост до границата на парк Рила е разположен Рилският манастир, който е една от основните туристически дестинации в района.

Не забравяйте, че някои от околните общини предлагат горещи минерални извори – например Долна баня и Сепарева баня.

nacionalen park rila

bulgaria.panda.org/

Рила – сертифициран Пан парк

Пан парковете са мрежа от защитени територии, която опазва най-доброто от европейската дива природа, грижи се за флората и фауната, поддържа чистотата и следи за опазването на природните богатства от страна на туристите. В Пан парковете може да срещнете диви животни, бродили някога из целия континент. Организацията на Пан парковете има високи изисквания към парковете. „Рила”, заедно с национален парк „Централен Балкан”, е един от двата сертифицирани в България Пан паркове. В тях се спазват високи екосъобразни критерии, регулиращи човешката дейност в и около парковете.

Национален парк „Рила” предоставя на своите посетители страхотно съчетание от красиви маршрути, интересна флора и фауна и исторически забележителности. Ако искате да опознаете родната природа по-добре и да отдъхнете през почивните дни, Рила е вашето място.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Места

11,308 преглеждания

Comments are closed.