Мога ли да бъда добър родител и продуктивен човек?
Автор на статията е Ани Мюлер, известен блогър, който пише за продуктивността, писател и майка на четири деца.
Първо лошата новина – родителството ще намали Вашите творчески способности и добрата новина – намаляването няма да трае дълго, не се случва непременно на всеки и казано накратко, може да се държи под контрол.
Kакво означава продуктивност?
Измерването на продуктивността не е толкова еднозначна, колкото вероятно си мислите. Повечето проучвания боравят със собствена терминология. Причина за това е липсата на един универсален метод за измерване на продуктивността. Например едно проучване измерва продуктивността на своите участници – всички работят в академична среда – по техния рейтинг на публикациите в академични списания. Това вероятно е справедлив принцип за тази група хора, но със сигурност е неприложим за всички.
Вашата продуктивност и как Вие я измервате е много специфично и лично нещо. Това е нещо, което Вие трябва да определите за себе си. Но има от къде да започнем – Продуктивността е времето, което прекарвате в работа за постигане на целите си. Ако знаете какви са Вашите цели, тогава Ви е достатъчно ясно дали работите за тяхното постигане или не. С това определение като критерий за преценка можем да отправим поглед към това как ние, като родители, успяваме да бъдем продуктивни. Или пък не.
Първоначалният ефект на родителството над продуктивността
На пръв поглед изглежда, че като станеш родител, това неизбежно предопределя (ще намали) продуктивността ти. Скорошно проучване установява, че продуктивността на двамата родители има тенденция да намалява, докато децата им са малки, особено при жените. И все пак намаляването на нашата продуктивност не е едно и също при всички. В действителност някои групи в изследването развиха дори увеличиха своята продуктивност през първата година, в която станаха родители. Вероятно, предположиха авторите на изследването, увеличаването в първата година се дължи на предварителното планиране на нуждите на родителите.
Друга възможност за различния ефект е, че хората продължават да прилагат същите принципи на продуктивност, които са прилагали през времето от преди да станат родители. Други проучвания показват, че продуктивността на някои хора се увеличава, когато те имат деца, което кара изследователите да се чудят дали родителите се научават да ‘свръхкомпенсират отрицателния ефект на ресурсите, свързани с грижите за дете, като работят по-усилено’ или дали само хората, които са се научили да бъдат продуктивни, ще ‘изберат самостоятелно’ да вършат ‘обсебваща’ работа, докато отглеждат децата си.
Къде е истината?
Краткият отговор е, че все още не знаем. Има достатъчно доказателства за наличие на спад в продуктивността в различни проучвания, които сочат, че кагато станете родител, това ще доведе до спад в продуктивността ви, дори и за кратък период, макар че има и достатъчно вариации, които водят до извод, че спадът не е сигурен или неизбежен. Можете да планирате, да се подготвите, да се приспособите и да подредите такъв начин на живот като родител, който Ви помага да развиете или дори да увеличите своята продуктивност. Даже и без помощта на бавачка на пълен работен ден.
Силата на информацията
Да бъдеш родител винаги е било дейност с променлив успех и начинът да бъдем родители се промени драстично през последния век, нашите възможности за събирне и анализиране на данни се увеличиха и съответно се разви нов интерес към детската психология.
Обичам факта, че имам възможност да проуча вероятните симптоми на която и да е детска болест. Обичам факта, че мога да намеря отговори на невъзможните въпроси, които детето ми задава: От къде знаят фойерверките кога да избухнат? Защо олиото във водата я кара да свети?
Информацията помага.
Информацията може да бъде и в повече, особено когато не знаем как да филтрираме и да преценим достоверността на източника. Вярно ли е? Дали е безпристрастно? Основава ли се на нещо повече от еднократен личен опит?
Има въпроси, които трябва да зададем, защото когато започнем да търсим съвети за родителството, ще се сблъскаме с огромно количество такива съвети. Като автор Дана Мак отбелязва: ‘През последните години акредитирани експерти по отглеждане на деца – психолози, преподаватели и педиатри, които на времето обмисляха премахване на Американския съвет по родителство – са изместени встрани и заменени с бестслъри на мемоаристи, които предлагат съвети ad hoc (за специална цел) на читателите, жадни за практически идеи.’
2,848 преглеждания