Макс и Мориц

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Макс и Мориц

“Макс и Мориц” от Христо Ботев Станчев по Вилхелм Буш;

режисьор: Христо Ботев;

композитор: Развигор Попов;

сценография: Христо Ботев; костюми: Анатоли Лазаров;

хореография: Анатоли Лазаров

Участват: Анатоли Лазаров, Петър Лъджев, Филипа Балдева, Георги Златарев

 

„Макс и Мориц“ е литературно произведение за деца, написано от писателя-хуморист Вилхем Буш (1832-1908), който е илюстратор на книгата.  През 1858 г. Буш публикува  първите си карикатури, но става известен именно с хумористичните истории за Макс и Мориц, които се появяват през 1865 г. и досега имат огромен световен успех.

В произведенията му се смесват текст и рисунки и взаимно се допълват, но като  художник Вилхелм Буш не бил особено известен и затова не показвал своите картини. След смъртта си, обаче той оставил около 1000 картини, които и днес впечатляват света.

Разказите „Макс и Мориц” са публикувани за първи път през 1865г., а на български са преведени от Елин Пелин. Историята за двамата непослушници Макс и Мориц представя забавните и безбройни им пакости в стихове. Стремежът на пиесата, която радва публиката на театър “Възраждане” е максимално да се доближи до оригиналния текст, като самата тя е написана в стихове. Представлението е изпълнено с весел хумор и карикатурна визия, напомняща  рисунките на Вилхем Буш от книжката. Допълнени и “умножени” пакостите напомнят за времето, когато децата играеха на воля навън, а не втренчени в монитора на  компютрите си. Комично и забавно едновременно,  представлението бързо завладява публиката като разчита на умели театрални техники и ефекти като успява да създаде у малките зрители желание да излязат и да се шегуват и забавляват, както някога са правили техните родители. Естествено оставя и послание, че дори и да си палав,  всичко трябва да си има мярка, а с мярката трябва много да се внимава. „Тежко томува, който тъпо се шегува!“.

“Макс и Мориц” можете да гледате в театър Възраждане,   

Кога: 12 май (неделя) от 11.00 и 12.30 ч. 

 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Събития

4,906 преглеждания

Comments are closed.