Край на безсмисленото местене на стрелките

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

zimno-chasovo-vreme

Край на вечното местене на стрелките: след като над 80% от европейците гласуваха в онлайн-допитване против смяната на времето, Брюксел е решил да се съобрази с техния вот. Шефът на ЕК Юнкер го потвърди официално.

Всички страни-членки на ЕС го правят: всяка пролет и есен местят стрелките. Сега шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер обяви, че иска да сложи край на тази практика. След като над 80 процента от европейците, участвали в онлайн-допитване по темата, се обявиха против смяната на времето, Брюксел ще се съобрази с тяхното мнение, заяви Юнкер пред германската телевизия ZDF.”Би било наистина безсмислено да се допитваме до европейските граждани, а после да не се съобразим с мнението им”, каза Юнкер и добави, че след съответното решение на Еврокомисията на ход са Европарламентът и страните-членки на ЕС.Най-успешната анкета в историята на ЕСВ онлайн-допитването на ЕК участваха общо 4,6 милиона души, което го прави най-успешната анкета в историята на ЕС. Досега в онлайн-допитвания на ЕК са участвали най-много 500 хиляди души. Две трети от всички гласували са от Германия, което обаче не омаловажава крайния резултат, тъй като около 1,6 милиона участници в анкетата идват все пак от други страни-членки на ЕС.

Искате ли да отменят лятното часово време? Гласувайте!

Този спор е стар колкото самата идея: да местим ли всяка пролет и есен стрелките на часовника. Сега ЕК реши да се допита до гражданите – всеки може да гласува онлайн. Но заради огромния интерес сайтът “стачкува”. (06.07.2018)

Безсмисленото местене на стрелките

Отдавна се спори дали изобщо има смисъл от вечното местене на стрелките. През февруари тази година в дебата се намеси и Европейският парламент, който призова Еврокомисията да проучи предимствата и недостатъците и евентуално да отмени съответната разпоредба. Евродепутатите се позоваха включително на изследвания, според които преминаването от зимно към лятно часово време и обратното е свързано с негативни последици за здравето на човека. В резултат Еврокомисията инициира онлайн-допитването, което продължи от началото на юли до средата на август.Откога местим стрелките?От 1996 година насам всички страни в ЕС местят стрелките на часовника: в последната неделя на март с един час напред и с един час назад в последната неделя на октомври. В Германия лятното часово време (в сегашната му форма) е въведено през 1980 година с цел да се пести енергия. Другаде в Европа въвеждат лятното време още през Първата и Втората световна война или пък по време на петролната криза през 1970-те години. В България лятното часово време се въвежда за първи път през 1979 година.

Източник

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

8,913 преглеждания

Comments are closed.