Кой трябва да пише учебниците

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo
electronni-uchebnici

Студентски преподаватели или учители да пишат учебниците и твърде сложни ли са те за децата?Самите историци предлагат да го правят учителите, защото те са тези, които трябва да предадат материала на учениците.

Кой трябва да пише учебниците – професори или учители? Този дебат става все по-актуален, особено при учебниците по история, където винаги има спорове за това как са отразени различни периоди. Последният такъв беше през юни заради това как е представен тоталитарният режим пред 10-класниците. Според учителите друг основен проблем е сложната учебна материя, която трудно се преподава.

Диян Стаматов – директор на 119 СУ „„Академик Михаил Арнаудов““:
„Учебниците трябва да се пишат единствено и само от учители. Те биха направили най-достъпно съдържанието по всеки един учебен предмет, биха свели материала до едно подходящо за възрастта на децата ниво. С изключително цялото ми уважение – техният академизъм създава много затруднения по отношение на разбирането.“

Професорите също са съгласни, че понякога езикът на учебниците е трудно разбираем от децата.

проф. Нина Дюлгерова – историк и специалист по геополитика:
„Доцентите и професорите винаги се опитваме да пишем сложно, винаги се опитваме да покажем не само на себе си, но и на другите, че много знаем и когато сложиш в учебника 20 факта нали разбирате, че и този, който го е писал след това няма да го чете, камо ли да го запомни.“

Така обаче се достига до постоянния спор – пресъздадени ли са достатъчно обективно историческите периоди. Учителите са на мнение, че недоволни винаги ще има, но важно е учениците сами да се научат да осмислят учебната материя.

Диян Стаматов – директор на 119 СУ „Академик Михаил Арнаудов““:
„Това че има група недоволни означава, че има дебат по един и същи казус. Основният участник – ученикът, трябва да бъде научен да мисли, което е най-трудното в образователната ни система. Неговото учене да мисли идва от учителя. Учебникът като едно от средствата в образователната ни система трябва да го има, трябва да е вярно, самото тълкуване може да бъде направено и от дебата в рамките на класа.“

В момента учебниците се пишат от творчески колективи, включващи основно студентски преподаватели. Когато е готов учебникът се оценява от комисия, която е избрана от Министерството на образованието и науката.

НМД

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

873 преглеждания

Comments are closed.