Когато детето не иска да ходи на училище
Повечето деца обичат да ходят на училище, особено когато са по-малки. Може би те не харесват изцяло всяка част от училищния ден, но като като цяло срещите с различни съученици, динамиката на ежедневието, научаването на нови неща и предизвикателствата в класната стая са приятни за тях.
Някои деца обаче изпитват непоносимост към посещаването на училището. Тя може да се проявява от началото на 1 клас или да се случи внезапно в резултат на различни причини. Това нежелание, ако не отмине естествено, може да предизвика някои сериозни последици – нервни тикове, силно главоболие, болки в стомаха и гърдите, гадене, повръщане, емоционални кризи и внезапни изблици.
Ето някои от възможните причини:
– Преживян силен стрес в семейството – смърт на близък, преместване в нов град, квартал или училище, развод, скарване и др.
– Разстройства като социална фобия, биполярно разстройство, различни форми на депресия.
– Възможно е, ако напоследък за дълго време детето си е останало у дома с мама и тати, да не иска да се върне отново на училище. Въпрос на време е да свикне отново.
– Проблеми в общуването също са възможна причина за нежелание за ходене на училище, тъй като то, освен учебно, е и социално заведение за общуване между децата.
– Скарване със съученик.
– Конфликт с учител/учители.
– Ниският успех може да откаже детето от ходенето на училище, тъй като е загубило мотивацията си. Срамът от лошите резултати също може да предизвиква нежелание.
– Липса на среда и приятели.
Идеи как да се справите с проблема:
– Поговорете с детето и се опитайте да откриете причината.
– Ако детето не иска да говори, не го насилвайте, рано или късно само ще почувства нужда да сподели.
– Посетете училището и поговорете с учителя му и със съучениците.
– Поинтересувайте се от други родители дали и други деца от класа не страдат от същия проблем – в такъв случай може би има обща причина, която тревожи всички деца.
– Проверете успеха му и как се справя в училище.
– Помислете дали училището е подходящо за него – може би е записано в специален профил, към който всъщност няма интерес, или нивото на училището е високо/ ниско за него.
– Проверете физическото състояние на детето – дали е болно, чувства ли се отпаднало.
– Помислете дали отказът от посещение на училище не е реакция на детето срещу грешка в общуването ви с него, която вие допускате. Може би не му отделяте достатъчно време и внимание или пренебрегвате нуждите му.
– Ако това състояние не отмине и детето продължава да страда и да се тръшка всяка сутрин, посетете специалист.
Прочетете също:
Как да прекарваме качествено времето с децата
Кога и от какво се страхува детето?
6,455 преглеждания