Кога трябва да се цедя и трябва ли да се изцеждам след кърмене?
“Здравейте! Моят въпрос е следният: кога трябва да се цедя и трябва ли да се изцеждам след кърмене?”
Обичайно, ако след раждането детето се поставя да суче от рано и често, може да се избегне препълването на гърдите и в подобна ситуация изцеждане би могло изобщо да не се налага.
Когато майката е била на системи по време на раждането, впоследствие могат да се препълнят гърдите, както и да има цялостен оток на тялото поради допълнително влятите течности. При препълване може да е подходящо след като детето се насуче, гърдите да се изцеждат до степен на облекчение. При ефективно и често сучещо бебе, със спадането на отоците от вливанията, кърмата плавно започва да се регулира и нуждата от изцеждане би следвало да започне да намалява, докато доизцеждането напълно спре.
Ако се наложи майката и бебето да са разделени в началото, и няма възможност детето да суче, е добре гърдите да се изцеждат приблизително на същите интервали от време, на които бебето би сукало (около 2,5–3 часа спрямо началото на предишното хранене). Когато се цели поддържане на лактацията, гърдите се изцеждат добре, за да се имитира, доколкото е възможно, ефективното изсукване, което бебето би осигурило. Тъй като кърмата слиза на порции, може да се цеди до 5–7 минути или докато не потича повече мляко. Трябва да се уверите, че сте изцедили добре и няма да слезе следваща порция кърма. Оптималният вариант би бил изцедената от майката кърма да се предлага на бебето и, а при първа възможност, бебето да започне да се поставя на гърда.
В случай, че майката и детето са разделени за по-дълъг период от време и се налага по-продължително изцеждане, би било чудесно детето да бъде хранено с вашето мляко, което да му осигури всичко ценно, създадено специално за него и неговото развитие. Можете да проверите колко често детето е хранено и какво количество мляко приема за денонощие и да се опитате да се изцеждате равномерно през денонощието, за да имате приблизително толкова, колкото му е нужно на него.
Ако, обаче, се налага увеличаване на лактацията, трябва да има повече кърмения – поне 8, а по възможност 10–12 пъти за денонощие, като се следи за ефективно сукане от страна на бебето. След края на кърменето гърдите могат да се доизцедят, за да се стимулира образуването на повече мляко, ако това е нужно. Рутинното доизцеждане би могло да влошава нещата, ако се прави без нужда и често води до препълване, твърде много мляко или твърде силно потичане на млякото, затова много майки предпочитат да не доизцеждат след кърмене, ако няма необходимост.
Когато има твърде много мляко, за да се регулира, може да е подходящо след кърмене да се доизцеди, колкото гърдите да се облекчат.
Ако има запушване или мастит, гърдата или гърдите е удачно да бъдат добре доизцедени след сукането на бебето. Ако има трудности само с едната гърда, то може да се изцеди само тя.
Независимо дали се цеди с цел увеличаване на млякото, намаляването му или при друго обстоятелство, е важно да се потърси каква е причината за възникналата ситуация, в която се намирате. Добре е да се помисли за подходяща реорганизация на кърменето, така че да се преодолеят спънките и млякото да успее да се регулира според потребностите на бебето.
Ивелина Станева, Ла Лече Лига Лидер
Още от вашите въпроси за кърменето:
“Кога трябва да се цедя и трябва ли да се изцеждам след кърмене?”
“Мога ли да спортувам, докато кърмя?”
“Да давам ли на бебето да суче и от двете гърди на едно хранене или да ги редувам?”
“Мога ли да кърмя, докато съм бременна“
“Кърменето се превърна в борба. Защо стана така и какво мога да направя?”
20,630 преглеждания