Кампания “Първи контакт”
Този въпрос задават много родилки в часовете след раждането и търсят информация от медицинските сестри, акушерките и лекарите. Знаете ли защо се разделят новородените от майките им? Знаете ли какви са правата Ви спрямо собственото Ви дете по време на болничния Ви престой?
Група Родилница организира кампания „Първи контакт”, целяща да информира обществеността за значимостта на първия контакт между майката и бебето. Кампанията се подкрепя от Български хелзинкски комитет, Сдружение “Естествено” и Асоциация на българските дули.
Какво се случва в България
Въпреки множеството медицински проучвания за ползите от ранния контакт между бебето и майката, българските болници продължават рутинно да ги разделят и да нарушават правата на родилката. В момента бебетата се отделят от майките средно за 2–6 часа след нормално раждане и между 12–48 часа след Цезарово сечение. Това противоречи на препоръките на Световната здравна организация бебетата да се дават на майките в рамките на 30 минути след раждането, а рутинните процедури да се отлагат за по-късно. Тези препоръки са подкрепени от множество медицински изследвания от последните 30 години.
Какво цели да постигне кампания „Първи контакт”
Това, което кампанията “Първи контакт” цели да постигне, е всички болници в България да спазват закона и да предоставят възможност майките и бебетата да бъдат заедно от момента на раждане и по време на целия болничен престой. Това не е скъпо, не изисква специална техника или умения, а само малко по-гъвкаво отношение от страна на медицинския персонал и зачитане правата на родителите.
Какви са правата ви
Знаете ли какви права имате в болницата по отношение на Вашето дете?
1. Имате право да НЕ бъдете разделяна от детето си против Вашата воля. (Конвенция на ООН за правата на детето, чл.9 и чл. 24)
2. Имате право да придружавате в болница детето си докато не навърши 14 години. (Наредба 16 от 21 август 1996 на Министерство на здравеопазването, чл. 31, ал. 2)
3. Имате право ПРЕДВАРИТЕЛНО да получите информация за всяка медицинска интервенция, приложена на Вашето дете. (Закон за здравето, чл.87, ал.4; чл.88 и чл.89)
4. Имате право да приемете или откажете всяка интервенция, предложена на Вашето дете. (Закон за здравето, чл.90)
5. Имате право на информация и помощ по отношение на кърменето. (Конвенция на ООН за правата на детето, чл. 24, ал. 2, т.(д))
6. Имате право на повече от едно медицинско становище по отношение на поставена диагноза или лечение. (Закон за здравето, чл. 86, ал. 1, т. 4)
7. Имате право на достъп до цялата медицинска документация за Вас и за Вашето дете, както и на копия на всички медицински документи. (Закон за здравето, чл. 28б, ал. 1 и чл. 86, ал. 1, т. 13)
Тези права са Ви гарантирани. Вътрешните правила на болницата не могат да изземат тези Ваши права.
За повече информация
Повече може да научите и споделите на специалната интернет страница http://firstcontact.rodilnitza.com/, посветена изцяло на значимостта на първия контакт между майката и бебето. На тази страница бъдещите родители ще могат да намерят информация за правата си, статии за важността на първия контакт и лични разкази. Медицинските специалисти ще могат да намерят библиография на медицински изследвания по темата.
995 преглеждания