Какво се случва в мозъка на бременната?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

pregnancy-baby0movement

Щом жената забременее, обонятелните сензори в мозъка й повишават активността си – естествено средство за защита от потенциално опасните храни и агенти през деветте месеца.
Ето още няколко неща, които могат да усетят само очакващите бебе дами:

Защитно поведение, на моменти граничещо с ксенофобията
Изследване, проведено през 2007 година, сочи, че когато зародишът е най-чувствителен, майките по-лесно и по-бързо реагират на заобикалящите ги фактори. Също така, при студията станало ясно, че бременните реагират най-интензивно на картини с болни хора. Специалистите са на мнение, че това може да е еволюционният отговор към заплахата от болести.

„Малкият” мозък
Някои дами са доста изненадани, когато осъзнаят, че забравят, особено в периода непосредствено преди раждането на бебето, и то когато става въпрос за неща, които не са свързани с полагането на грижи за наследника. Това не е страшно, тъй като мозъкът на майката временно се „свива” с наближаването на края на бременността, а след раждането се връща към нормалната си форма. А активността на кортекса, хипоталамуса и амигдалите, областите, отговорни за правенето на изводи, планирането и причинно-следствените връзки, е повишена.

Необходимост от напредък
Moзъкът на бъдещите майки изобилства от окситоцин – хормонът, който понякога се нарича „хормон на глезенето”, и помага на дамите да осъществяват и да поддържат социални контакти. Окситоцинът се отделя при раждането, кърменето и получаването на оргазъм, както и при масаж. Той може дори да се активира чрез вдишването на феромоните, които се освобождават от главичката на бебето. (Понякога и бащите изпитват същото чувство). Заради това повишение на хормона, майките са много внимателни и чувствителни към нуждите на детето си. Някои дами дори ще изпитат повишена емпатия.

Maйката става експерт по „мултизадачи”
Изследвания сочат, че способностите за запаметяване и стремежът към научаване се подобряват, когато жената стане майка, което автоматично повишава способностите й. Специалистите са на мнение, че „новоизлюпените майки” са програмирани да определят кои са приоритетите им бързо, за да могат да се грижат за бебетата си, дори и при стресови обстоятелства.

Инстинкт за оцеляване
Експерименти, проведени при животни, са показали, че новите майки стават по-малко загрижени, когато се срещат с трудни задачи, особено с такива, които са свързани с начините на преживяване. В едно конкретно изследване майките-плъхове са били по-бързи в сравнение с тези, които не са имали бебета.

Майките стават по-кротки
Повишаването на нивата на прогестерона и естрогена по време на бременността може да има много силно успокояващо действие. Това помага за понижаването на хормоните на стреса, чиито нива се увеличават и по време на деветте месеца. Този необичаен ефект може да се продължи и след раждането, ако майката кърми. Някои майки дори са „зависими” от кърменето, тъй като хормоните им спомагат за понижаването на стреса.

Чувство на изтощение
То се свързва с недоспиването. Изследване показва, че е възможно майките да загубят до 700 часа сън по време на първата година след раждането. Недоспиването понижава енергията, степента на запаметяване, радостта, оптимизма, контролирането на речниковия запас и способността за вземане на решения. Не е необичайно, че младите майки изпитват чувства на раздразнителност, тъга, депресия. Затова е много важно да се търсят начини за наваксване на съня.

Промяната е трайна
Промените, които се случват в организма на бременната, не приключват след деветте месеца. Изследвания сочат, че промените в мозъка са силни и трайни. Всъщност, понякога първите три месеца след раждането се наричат и „четвъртото тримесечие”. Според думите на д-р Майкъл Мерцених, специалист по мозъчни функции „Родителството е епоха от учене и индуцирани промени на мозъка – всичко е толкова важно”.

Статията е предоставена от Център „Естествени идеи“ http://www.estestveni-idei.com/

est.idei logo
Превод: Милена Тошева

Още:

hospital-bag  10 неща, които да вземете в багажа за родилното

prof-Donka-Baykova   „Да ядеш за двама?” – интервю с проф. Донка Байкова

640f91e0374945bbfae6db2c6aaf8e3e_big   6 начина да увековечим бременността си

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

3,006 преглеждания

Comments are closed.