Какво да правим при висока температура при децата?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

© Freepik

Високата температура при децата е сред най-честите причини за притеснение у родителите. Макар и обикновено да е признак на борбата на имунната система срещу инфекция, тя изисква внимателно наблюдение и подходящо действие, разказват експертите на аптеки Гален. Нека разберем малко повече за този симптом и как да му противодействаме.

Как да реагирате при висока температура на децата?

Важно е да следите състоянието на детето, като запазите спокойствие и следвате правилните стъпки:

  1. Охлаждане на тялото

Леко съблечете детето, за да се освободи от излишната топлина, и избягвайте дебели дрехи или завивки. Можете да приложите хладни, влажни компреси върху челото, китките и шията, за да подпомогнете охлаждането. Важно е компресите да са не са твърде студени, за да не предизвикат стрес за организма.

2. Хидратация и почивка

При висока температура детският организъм губи течности по-бързо, което увеличава риска от дехидратация. За да избегнете това, давайте на детето да пие вода или разредени сокове. Можете да давате и топъл чай или супа. Осигурете му също достатъчно почивка за по-бързо възстановяване.

3. Лекарства за понижаване на висока температурата

За бързо сваляне на температура могат да се използват и антипиретични средства, като парацетамол или ибупрофен, подходящи за деца. Винаги се консултирайте с лекар за дозировката, особено при малчугани под 3 години.

Никога не давайте аспирин на деца, тъй като той може да причини опасни странични ефекти при вирусни инфекции.

Кога да потърсите лекарска помощ?

Въпреки че високата температура е често срещана и обикновено не е опасна, има ситуации, при които е наложително да се консултирате с лекар, като:

  1. Температурата е значително висока, над 39°C и не се повлиява от антипиретици.
  2. Детето е под 3 месеца.
  3. Продължителността на състоянието е над 3 дни, особено ако то е придружено от допълнителни симптоми, като повръщане, диария или обрив.
  4. Наблюдавате тревожни признаци, като силна отпадналост, затруднено дишане, посиняване на устните или гърчове.

Ранната лекарска намеса е важна, особено при проява на симптоми, които изискват допълнителни изследвания и наблюдение.

Как правилно да измерите температурата на детето?

За малчугани под 3 години ректалното измерване е най-точно и препоръчително, споделят специалистите на Гален.бг. За по-големи момчета и момичета измерването може да се извърши и с дигитален термометър под мишницата или в ухото.

Важно е детето да не мърда, докато мерите температурата. Освен това поставяйте термометъра само върху суха кожа и директно върху нея. Не правете измервания час след физическо натоварване или точно след прием на храни и напитки. Избягвайте ги и след излагане на интензивна слънчева светлина.

Повишената температура при децата обикновено показва, че организмът им се бори с вирусна или бактериална инфекция. Тя, обаче, изисква бързи мерки за понижаване, като тези, които обсъдихме по-горе. Не забравяйте, естествено, своевременната консултация с лекар.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

Етикети:

49 преглеждания

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.