Как да вдъхнем вяра в децата

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Човек трябва да уважава себе си, защото хората, които обичат себе си са по-способни да обичат другите. Когато ценим себе си, никога няма да позволим да бъдем подценявани или да не ни уважават.


Родителите са единствените, които имат силата да изградят у детето си самоуважение. Също така, те са и тези, които могат да го разрушат на парченца. Отглеждането и възпитанието играят огромна роля върху децата и родителите трябва да направят всичко по силите си, за да вдъхнат на децата си самоуважение.

Човек трябва да уважава себе си, защото хората, които обичат себе си са по-способни да обичат другите. Когато ценим себе си, никога няма да позволим да бъдем подценявани или да не ни уважават.

За да изградите в детето си самоуважение, има няколко неща,
които може да направите:


Всеки ден казвайте на децата си, че ги обичате


Всеки ден прегръщайте децата си.


Не разрушавайте мечтите им за бъдещето. Ако детето ви иска да стане писател, вместо да му обяснявате колко трудно е да се живее от това и как писането трябва да е само хоби, усмихнете се и кажете на детето си, че ще сте много щастливи, ако това стане, защото вие вярвате, че то има талант.


Кажете им, че са перфектни такива, каквито са. Обяснете им, че всеки човек е уникална комбинация от талант и сила и че има повече от един начин да бъдем умни, красиви и успешни.


Ако имате дъщеря, трябва много да внимавате да не се поддаде на медийната пропаганда, че жените трябва да са задължително много слаби и да изглеждат перфектно. Обяснете й, че красотата е много индивидуална дефиниция. Също така, избягвайте да критикувате тялото си пред нея, избягвайте да купувате женски списания, в които има само перфектни тела и лица.


Фокусирайте се върху силните черти на детето си
и го окуражавайте да ги развива.


Приемайте детето си такова, каквото е. Може би невинаги е лесно. Повечето от нас имат идеал, който са изградили сами и понякога е трудно да се сблъскат с реалността. Правим това несъзнателно, защото искаме да ги защитим. Вярваме, че определени качества или стремежи ще улеснят живота им. Но наша работа е като родители да ги приемаме такива, каквито са, и да осъзнаем, че могат да бъдат щастливи и без да съвпадат с точния образец.    


Трябва да ги уверите, че винаги могат да разчитат на вас. Детето ви трябва да знае, че каквото и да е направило, дори и всичко да е объркало и другите да го съдят, то винаги може да разчита на вас във всяка една ситуация.  


Научете ги да показват уважение и да съчувстват на другите, да не съдят околните или пък да бъдат груби. Когато се отнасяме добре с другите,
и ние самите се чувстваме добре.


Слушайте, но наистина слушайте децата си. Недейте да разговаряте с детето си механично и когато го питате нещо, да знаете отговора преди още то да го знае. Децата са отделни личности и имат собствено мнение,
макар и понякога да не ни харесва това.


Бъдете учтиви с децата си. Ако не използвате този тон с колегите си в офиса,
значи не може да го използвате и с детето си.


Позволявайте им да взимат собствени решения. Децата имат малко свобода и определено нямат много контрол над живота си. Когато има възможност, давайте им свободата да избират и да взимат собствените решения. Дори и малките решения, като това какво да облекат или какво да ядат, ще помогнат на детето ви да се чувства уважавано и зачитано.


Научете детето си, че може да направи всичко, стига наистина да го иска. Научете децата си да не се страхуват от провал и да избягват перфекционизма. Обяснете им, че никой не е съвършен и че всеки прави грешки. Важното е да се учим от тях и да знаем, че провалът е част от постигането на нашите цели.


Научете ги да бъдат авантюристи и склонни към приключения, за да могат да опитват нови неща. Нормално е за родителите да защитават децата си и да се стараят да ги предпазват. Но има граница, която не бива да преминаваме. Децата ни не трябва да се страхуват от новото и непознатото.


Дайте свобода на детето си да играе и да изследва всичко около себе си. Живеем във време, в което децата не могат да се скитат по улиците и да изследват света. Но дори и с ограниченията можем да им дадем свобода да играят и да използват въображението си – колкото повече, толкова по-добре.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

6,075 преглеждания

Comments are closed.