Как да реагираме, ако детето ни обиди
Най-лесното е да се ядосаме (както правеха нашите родители) и да накажем детето за лошото му държание. Но вече и от собствен опит знаем, че това не работи. По-лесно е да научим детето как да се вгледа в своите емоции и ги изразява по правилния начин. Нещо, което можем да кажем на детето, което току-що ни е обидило:
„Знам, че си ядосан, задето изключих телевизора, но не бива да обиждаш. Защо не ми кажеш просто, че си ядосан, вместо да си груб?“
Можете да кажете на детето си: „Аз не ти говоря по този начин и ти не можеш да говориш така на мен.“
Основната ви цел в тази ситуация (а тя може да е много емоционална), е да научите детето да изразява емоциите си правилно, по приемлив начин.
Докато стане на 4 г. детето би трябвало да може да изразява гнева си направо, по негруб начин – с ваша помощ. Ако не успява всеки път, не губете търпение, а отново му припомнете кои са неприемливите начини на общуване и какво трябва да каже, за да накара останалите да го разберат.
Детето трябва да знае, че в определени ситуации някои думи и изказвания са обидни и че могат да наранят някой, а това не трябва да се случва.
На възраст 5 – 8 г. , детето се учи как да насочва емоциите си в правилната насока. То трябва да знае как да изрази чувствата си без да обижда или вменява.
Прочетете още:
Поставяне на граници при малките деца
17,961 преглеждания