Как да организираме семейния бюджет
Ако ви предстои да създадете отделно домакинство или семейство или просто смятате, че семейният ви бюджет има нужда от реорганизация, най-вероятно си задавате въпроса „Как ще се справим?”
Парното, водата и бензинът поскъпват, храната – също, а заплатите си остават все същите – това можете да чуете по новините почти ежедневно. Нормално е всяко младо семейство да си задава въпроса: „Как ще се справим?” Ако ви предстои да създадете отделно домакинство или семейство или просто смятате, че семейният ви бюджет има нужда от реорганизация, вижте нашите съвети как да стане това.
Действайте прегледно
Много е важно да водите сметките си точно и подредено. Оформете отделна папка и шкафче, в които да поставяте всички касови бележки, платени сметки или банкови документи. Водете си изчисления всеки месец на определена дата или, да речем, в първата седмица на месеца. Не бъдете хаотични и не пропускайте месец. Създайте си таблици, с тях се работи най-прегледно. Вече има много добри и спестяващи време компютърни програми, изчисляващи семейния ви бюджет.
Договорете се помежду си
Разговаряйте с партньора си и решете как ще разпределите финансите си и поемането на сметките. Изчислете колко е заплатата на всеки от вас и съответно дали парите ви ще се събират на едно място и ще са общи или всеки ще разполага отделно с финансите си. Ако изберете втория вариант, определете кой ще плаща парното, кой – тока, кой – интернета и кабелната телевизия, кой ще пазарува и т.н. Спазвайте стриктно тези задължения, за да бъде по-лесно разпределянето на задачите. Решете как ще практикувате – къде ще държите парите си, дали ще ги теглите от сметките си след заплата или ще ги съхранявате в банката и т.н.
Уточнете получавате ли аванси
Ако получавате аванс, а партньорът ви, например – не, вие можете да поемете сметките в средата на месеца, а той да компенсира в началото на следващия.
Определете приходите си
Заплати, наеми, помощ от родители, стипендии, помощи и т.н.
Определете разходите си
Сметки, наем, гориво, застраховки, храна, разходи по детето/ децата, книги, театър, кино, концерти, дрехи, козметика, подстрижки, козметик, спорт, дискове, обучение, курсове, пътувания и т.н. Помислете добре. Нека всеки от вас да напише нещата, за които обикновено всеки месец дава пари или си купува.
След като определите и обичайните си разходи, сравнете ги с приходите. Така ще разберете дали двете си отговарят, трябва ли да се лишите от нещо или напротив – може да си позволите повече удоволствия или по-голямо жилище, например.
Непредвидените разходи
Не забравяйте винаги да предвидите известна сума за всеки месец, с която евентуално да покриете непредвидени разходи – лекарства, подаръци, по-висока сметка за нещо, повреда на колата и т.н. Ако не похарчите тези пари за съответния месец, спестете ги или си доставете непредвидено удоволствие с тях, направете си общ подарък.
Уважавайте желанията на партньора си
Обикновено се твърди, че жените са по-неразумни и харчат повече от мъжете. Независимо кой от двамата е в тази роля, не унижавайте партньора си като му казвате какво може или не може да си позволи този месец. Всеки сам изкарва парите си и има правото да си достави удоволствие с тях. Разбира се, това не означава приятелката/ приятелят ви да не плати наема, за да си купи блуза за 150 лева. Но все пак взаимни компромиси се налагат, ако искате съжителството ви да е успешно. Ако любимият ви има хоби или страст, изискващи пари, не му ги отнемайте, а ги компенсирайте с нещо друго от списъка с разходите.
Проявете толерантност
Ако вие или пък партньорът ви за пръв път живеете с някого самостоятелно, нормално е в началото да се приспособявате към новата промяна. Понякога, за да свикне човек, че дели с някого всичко и нищо вече не е само негово, се изисква време. Някои имат подготовка от предишни връзки, но други – не. Затова проявете мъдрост и толерантност и не препирайте нещата. Обикновено мъжете страдат по-дълго по изгубената си финансова и пространствена самостоятелност, но и обратният вариант не е изключен.
Не налагайте своя модел
Ако в семейството на родителите ви бюджетът се е определял по едни правила, това не означава, че автоматично трябва да ги наложите и сега. Вече сте отделно семейство и трябва заедно и сами да намерите най-добрия ритъм. Ако баща ви е пазарувал винаги в неделя за 100 лева, това не означава, че и вие с партньора си трябва да следвате този модел. Може би ще ви е по-удобно да пазарувате през ден за няколко дни напред, а не за цялата седмица.
Мислете за бъдещето
Добре е да се мисли за бъдещето, без това, разбира се, да се превръща в пресметливост или обсесия. Знайте, че парите никога не достигат. Ако си мислите, че след 2-3 години ще имате достатъчно пари, за да си позволите всичко, което ви се иска, лъжете се. Затова, например, не се колебайте, ако с партньора си искате дете, мечтано пътуване или много желана дреха. Парите са за това – за да правят живота ни удобен и да ни доставят радост. Но същевременно винаги е добре да имате едно наум за бъдещето – дали ви предстои да се преместите в по-голямо жилище, да имате още деца, дали не трябва да сменяте вече старата кола или пък предвиждате смяна на работното място. Проявете рационалност и мислете реалистично.
Направете си касичка
Това е забавен начин да спестите някой и друг лев – за нов тостер, спално бельо, дрешка или пък уикенд извън града.
7,833 преглеждания