Как да бъдем съзнателни родители и да научим децата на позитивно мислене?
Нека научим децата, че мечтите се сбъдват, че могат да постигнат невъзможното, че могат да имат каквото си поискат, стига да са готови да се трудят за това. Ако кажем на децата си, че начин винаги има, то тогава, ако отначало не сполучат, те ще продължат да търсят и накрая ще открият верния път.
Вместо да се страхуваме, че използвайки силата на мисълта, ще подхраним надеждите на децата си, само за да не останат излъгани впоследствие, нека ги възпитаме добре и ги научим на позитивизъм.
Като родители ние все още можем да им предадем традиционни ценности като честност, справедливост, уважение към другите и собствената личност. Оформяйте и насърчавайте това, което считате за важно, чрез думи и дела. Децата ви по естествен начин ще следват примера, който им давате, дори и ако понякога се отклоняват от пътя си.
Как да бъдете съзнателни родители?
1. Отделете време и си задайте следния въпрос: „Пречат ли ми някои от настоящите ми навици или убеждения да бъда възможно най-добрият родител?”
2. Направете списък на качествата, които бихте искали децата ви да притежават, а отстрани отбележете какво самите вие им давате като пример. Има ли несъответствия? Запомнете – децата са много податливи на влиянието на определени модели на поведение. Възможностите им все още са в процес на оформяне. Те са готови да вярват и да се превърнат във всичко, така че защо да не им дадете най-добрия пример, на който сте способни?
3. Търсете начини да показвате на децата си как вие откривате щастие и удовлетворение от живота. Споделяйте успехите си, когато седнете да вечеряте например, независимо дали засягат работата, хобитата, дома или приятелите и роднините ви. Децата виждат колко вдъхновени и щастливи се чувстваме чрез това, което показваме. Това, което ги впечатлява, не е нито професията ни, нито постът, който заемаме, нито парите, които печелим. Влияние върху тях оказва нашият израз на щастие, успех и задоволство, служещ им за пример.
4. Вгледайте се внимателно в другите примери за подражание в живота на детето си. Ако има определено качество, което бихте искали то да притежава и някой ваш приятел е щедро надарен с това качество, то той може да стане негов наставник. Търсете възможност да запознаете детето си с положителни модели за подражание измежду близките и познатите си.
Откъс от книгата: „Подсъзнанието може всичко – за деца от 3 до 12 години” – Джон Кехоу и Нанси Фишер
4,340 преглеждания