Хормоните на кърменето

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

kurmene225

Хормоните и лактацията (лактационни хормони)

Хормоните, отговорни за нарастването на гърдите – естроген и човешки плацентарен лактоген – са тези, които имат важна роля за нарастването на млечните жлези преди бременността. Прогестерон, пролактин и окситоцин са тези, които се включват по време на бременността и кърменето.

Естроген

По време на бременността нивата на естроген за по-високи, защото тяхната задача е да се увеличи размера на млечната жлеза.
Човешки плацентален лактоген
Нивата на този хормон също са по-високи през бременността, за да стимулират нарастването на тъканите на гърдите, зърната и ареолата.

Прогестерон

Този хормон кара тъканите на млечните жлези да се увеличават, но също потиска производството на кърма. След раждането нивата на прогестерон падат и кърмата започва да се образува.

Пролактин и кортизол

Пролактинът кара клетките да се делят, за да изпълнят своята специфична функция – да се произвежда мляко за бебето. След раждането алвеолите започват да произвеждат мляко заради пролактина (този хормон се изпраща от хипоталамуса). Пролактинът започва да се отделя само след наличието на кортизол.

Нивата на пролактин варират по следния начин:
* Нивата на пролактин са по-високи през нощта.
* Нивата на пролактин са най-високи два месеца след раждането. По-високи са при жените, които кърмят след този период. След като майката захрани бебето си, нивата му спадат отново.
* Нивата на пролактин се увеличават с по-големите количества кърма, изцедени от гърдите.
* Пушачките имат по-ниски нива на пролактин от непушачките.
* Стресът и тревожността могат да увеличат нивата на пролактин в тялото.
* Високите нива на пролактин обикновено забавят овулацията.

Окситоцин
Функциите на окситоцина са:

Той предизвиква мускулни контракции на матката, за да е възможно изтласкването на бебето от корема на майката при раждане. Именно окситоцинът помага на матката да възстанови нормалния си размер след раждане.
Хормонът окситоцин се отделя при стимулиране на зърната на гърдите. Това кара алвеолите да се свиват и изтласкват млякото към млечните канали и навън. Това се нарича спускане на млякото. Спускането на млякото се случва от един до няколко пъти по време на едно хранене.
Окситоцинът има способността да успокоява емоциите. Кърмещите майки имат по-ниски нива на хормони на стреса от не-кърмещите.

http://www.breastfeeding-problems.com

Още:

kurmene%20novorodeno  За коластрата и кога идва кърмата след раждане

nachalo-na-kurmeneto  Достатъчно мляко ли получава бебето ми и как да увелича

производството на кърмата?

s%20bebe%20na%20put%20(3)-1  На път с кърмаче, част първа

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

13,987 преглеждания

Comments are closed.