Неонатологията намира отговор за редица усложнения
Преждевременно родените деца се срещат с твърде много предизвикателства още в първите минути на своя живот. Причината е незрялостта на всички органи и системи, което води до неспособността на бебето да се адаптира само към живот извън утробата. Именно това налага необходимостта от специални грижи. Добрата новина е, че през последните години медицината е претърпяла значителен възход. Благодарение на този напредък преждевременно родените деца, които в миналото не са могли да преживеят, сега могат да бъдат спасени и да се развиват като здрави деца. Най-голямото предизвикателство за лекарите е лечение на новородени с тегло при раждането под 1500 г. и особено под 1000 г. Дори ако Вашето дете е родено с такова тегло, бъдете уверени, че лекарите ще направят всичко по силите си то да живее и да порасне здраво дете.
Недоносените деца трябва да преодолеят трудности свързани с дишането, поддържането на телесната температура, храненето, честите инфекции и други. Тук идва ролята на медицинския екип на отделението по Неонатология. Преди всяко раждане на недоносено дете се извършва подготовка за неговото „посрещане“ – топъл кувьоз, кислород или апарат за обдишване, монитор за отчитане на кислородна сатурация и сърдечна честота и др. Това е от изключителна важност и има за цел максимално подпомагане на основните жизнени функции на бебето (дишане, сърдечна дейност) още от първите минути след раждането. Първичната реанимация в родилна зала, извършена по унифицирани правила е значителен резерв за намаляване на късните усложнения. Някои недоносени бебета (по-зрели и с тегло около и над 2000 г.) се справят добре самостоятелно и не се нуждаят от реанимация, продължително лечение и специални грижи.
Повече за предизвикателствата на преждевременното раждане и как да се справим с тях, можете да откриете на единствената онлайн платформа за недоносени бебета – www.earlybaby.info, от където можете да се сдобиете и с първия в България цялостен наръчник „Всичко за недоносените бебета”.
2,627 преглеждания