Добрите деца – как да ги научим да бъдат такива

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

children

Всеки родител мечтае децата му да са по-добри от него, да са по-способни, по-талантливи, по-успели, по-богати, по-състрадателни, по-отговорни, по-мили.

Как обаче да постигнем това?


Ето какви съвети дават учените от Харвадския универстит за това:

1. Научете детето да контролира емоциите си

Злобата, тъгата и разочарованието са емоциите, които се отразяват негативно както на възрастните, така и на децата. Как да научим децата си да се справят с негативните емоции и да не хабят твърде много енергия за тях.
Когато децата са спокойни и в кондиция да възприемат ги научете на следния трик: Да поеме дълбоко въздух през носа и след това да издиша през устата, докато брои до пет. Когато видите, че детето се поддава на една от тези негативни емоции, му напомнете за трите стъпки за успокоение и ги направете заедно.

2. Говорете с  детето за отговорността му към собствените му действия

Мама и татко са моделите, които децата се стараят да имитират непрекъснато. Децата съзнателно избират да приличат на тях. Разговаряйте с тях за морала и за идеята да си помагате един на друг, както и за всичко в заобикалящия ни свят. Обяснете на детето си какво означава да поема отговорност за действията си. И най-важно от всичко – не забравяйте да се държите в съответствие със собствените си думи, за да насърчите детето си да прави добри дела.

3. Научете детето си да е състрадателно и да помага на по-слабите

Изключително важно е детето да се научи как да изпитва състрадание не само към хората, които обича и към приятели си, но и към всеки, който се нуждае от помощ. Попитайте го как би се почувствало, ако то беше новото дете в класа – това е прекрасен начин да ги накарате да се замислят върху тези неща. Също така, говорете  и за по-универсални проблеми: Какво може то да направи за деца, които нямат с какво да се хранят, нямат дом или нямат какво да облекат. Родителят има изключителна роля за това как детето да развие чувството си за социална отговорност.

4. Научете детето да бъде благодарно

Важно е децата да изразяват своята благодарност по всякакъв повод и във всяка ситуация, в която изпитват това. Започнете с малките неща. Например, помолете го да прегърне баба си и да й благодарят за вкусотийките, които е приготвила; напомняйте на детето си винаги да казва „Благодаря“, когато е моментът и да е благодарно за това, което вие правите за него. Изследванията показват, че хората, които не се страхуват да изразят благодарността си са по-щастливи и по-здрави от хората, които не го правят.

5. Научете детето какво е добро поведение и как да цени семейството си

Повечето родители следят за успеха на детето в училище или за постиженията му в спорта и други извънкласни занимания, но често пропускат да са толкова внимателни към етичното поведение. Важно е ясно да се определят семейните ценности и те да бъдат следвани както от  детето, така и от родителите и да се спазват не само на думи, но и на дела.
Държи ли се с уважение? Спазва ли си обещанията? Как се държат с връстниците си? Не забравяйте, че детето взима първия си пример от вас, затова вие също спазвайте основните правила, на които искате да го научите.

6. Прекарвайте повече време заедно

Ако комуникацията ви с детето е сведена до това да си говорите само за дисциплината, тогава горните точки няма да пожънат успех. Опитайте се да изградите доверие в отношенията помежду ви. Говорете с децата, играйте си с тях, прекарвайте всяка минута свободно време заедно, отидете на кратко пътешествие заедно и разбира се, не забравяте да показвате любовта си към тях. Това ще им помогне да пораснат като мили и искрени индивиди, които ще знаят какво представлява обичта и уважението и ще могат да споделят тези чувства с всички около тях.

адаптация от mcc.gse.harvard.edu

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

23,668 преглеждания

Comments are closed.