„Детската книга – ръководство за употреба“. Илюстрациите
Красивата рокля на малкото момиче Пепеляшка, несметните богатства в пещерата на Аладин, а може би вълшебните илюстрации на приказката „Дивите лебеди“ – все образи, запечатали се завинаги в съзнанието на не едно дете, станало вече родител.
Красивите картинки са най-могъщото средство, което приковава детското внимание. За малкия човек, красивата рисунка е източник на много емоционални преживявания и това твърдение е два пъти по-валидно за по-малките от тях, които все още не могат да четат. Една книга, макар и умело написана, но без живи образи, може да отблъсне детето.
Добрата илюстрация струва колкото 1000 думи
Да подбереш детска книга с добри илюстрации, не изисква нищо повече от добър вкус. Общото правило е, че ако на теб, като възрастен ти допада – най-вероятно и детето ти ще мисли така. Както по отношение на съдържанието, така и по отношение на илюстрациите, водещото е да познаваме интересите на детето и това, което го вълнува в момента. Не трябва да забравяме още, че детската естетика отдава предпочитание на по-светлите и ярки цветове. Ако ние можем да оценим по-метафорични образи, децата търсят изразителния и близък до реалността стил. С две думи – децата няма да погледнат с добро око, ако им подарите книжка с тъмни, абстрактни и депресиращи образи или пейзажи.
Чували сте, че една снимка може да изрази 1000 пъти повече от изказаното с думи. Затова при избора на добра книга, родителят трябва да прецени дали илюстрациите успяват да допълнят разказа и да го подсилят, за да внушат повече от това, което казват думите.
Илюстрациите според възрастта
Децата на възраст до 2 години обикновено предпочитат по-ярки и опростени илюстрации. По-сложни и детайлни картини могат не просто да объркат детето, но и да го разочароват. То търси да опознае света, но социалният му опит се ограничава до любимите герои, животни и познати обекти. Търсейки познатото, детето се радва да открива тези свои любимци и на страниците на детската си книжка.
Още по-важно е да спазваме това правило, когато избираме книжки за деца под 6 месеца. Книжки със силно контрастни образи (по възможност дори черно-бели), които изобразяват човешко лице, са особено подходящо първо попълнение на детската библиотека. Сполучлив вариант на такава книжка е „Baby’s very first black and white books” на едно от водещите детски издателства във Великобритания „Usborne”. Книжата показва лица с познати настроения, страниците са достатъчно малки и подходящи за детските ръчички, а контрастните цветове помагат на все още неразвитото зрение на бебето да ограничи очертанията на отделните картинки.
Малко по-големите деца (над 3 години) започват да търсят по-сложни илюстрации. Те се взират и откриват малките детайли в плетеницата от образи, за да се забавляват, но и за да учат. Добрата илюстрация помага на детето да разбере повече за света и закономерностите в него, да развие умението си за концентрация и естетическото си усещане. Без колебание бихме препоръчали картинните книжки на издателство „ИнфоДар”, които се отличават с изключително красиви изображения и качествена изработка.
И накрая, за по-големите деца, които умеят да четат, илюстрацията започва да отстъпва място на добре разказаната история. Въпреки това и в този момент от детското развитие тя продължава да е неразделна част от добрата книга. Ще дадем за пример историите за Хюго Кабре – 12 годишно момче, което оживява от страниците на книгата на Брайън Селзник. Думи и картини се сменят подобно стара, черно бяла лента. Сравняват тази детска книга с ням филм, заради ролята на образите и илюстрациите в хода на разказа.
Илюстрациите, наред със съдържанието на книгата, са двата може би най-важни критерия, които трябва да отчитаме при избора на книжки за малки читатели. Както добрият стил на разказа възпитава усет към словото, така и хубавата картина изгражда детския усет към хармоничното и красивото.
Статията е част от поредицата „Детската книга – ръководство за употреба“, която се публикува със съдействието на Къщата за четящи хлапета „Приказка без край“.
2,997 преглеждания