Децата трябва да имат по-добро бъдеще, защото усмивките им стоплят света

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

_DSC1063 (2) - small

Интервю с Джонатан Спанпинато, директор комуникации и стратегическо планиране във фондация IKEA

Г-н Спанпинато можете ли да ни разкажете повече за целите на вашата  фондация? С каква социална насоченост е тя и дали сте се фокусирали    конкретно към определени държави?

Нашата цел с Фондация IKEAкато международна дизайнерска мебелна фирма, e именно да правим ежедневието на колкото се може повече хора по света по-добрър. Работим за един свят, в който децата, живеещи в бедност да имат повече възможности за създаване на по-добро бъдеще за себе си и своите семейства Нашата мисия е да създадем условия за значителна и трайна промяна чрез финансиране на цялостни, дългосрочни програми в някои от най-бедните райони в света, като се насочваме главно към нуждите на децатате да имат дом, здравеопазване и образование.

Как работите с други партньорски организации?

Ние разработваме дългосрочни , стратегически партньорства , за да създадем по-добро ежедневие за много деца, живеещи в райони с крайна бедност по света. Работим с установени и добре работещи НПО (неправителствени организации) и МПО ( междуправителствени организации) за разработване на иновативни решения, чрез които да се повлияе върху правителствените политики, с цел постигане на значителни промени в живота на децата. Ние подкрепяме широк спектър от програми, които са насочени към основните нужди, преодоляването на които могат да помогнат на хората за прекъсване на цикъла на бедност и в крайна сметка тези хора сами да поемат контрола над собственото си бъдеще . Тази подкрепа е под формата на парични помощи, дарения за спешна помощ или дарения в натура от  IKEA, продукти на нестопанските партньори, работещи в бедствени ситуации (наводнения, глад, бури, война, суша, земетресения и т.н.), както и нашите кампании за добри каузи „Меки играчки за образование“ с подкрепа на „Спасете децата“ и УНИЦЕФ.
 

ikea-960x400-v1

Вашата работа е до голяма степен свързана с децата и достъпа им до образование. Въпреки това,  милиони деца по света не разполагат с тази привилегия поради бедност, дискриминация или културни традиции.  Какви мерки смятате, че може да предприемете , за да се преодолее този глобален проблем?

Инвестициите в образованието на децата е най-мощният начин да им се помогне да се измъкнат от бедността . Чрез различните образователни кампании на IKEA, ние работим, за да се подобри обучението на повече от 11 милиона деца по света чрез нашето партньорство със „Спасете децата“ и УНИЦЕФ. Достъпът до качествено образование е ключов момент, за да им се помогне да създадат по-добро бъдеще за себе си и своите семейства.

В допълнение , ние работим с нашите партньори в борбата и разясняването на причините, поради които детският труд съществува. Ние финансираме проекти, които дават на децата достъп до образование, помагат на семействата им да намерят други начини да се издържат икономически. В IKEA подкрепяме програми, които да подобрят образованието и които помагат на децата и младите хора, в случая и такива, които живеят в бежански лагери и околните им райони, за да развиват уменията, които ще им помогнат да се справят с несгодите.

Как IKEA оказва подкрепа на бежанците, които търсят подслон? Какви са механизмите на вашите програми за подкрепа?

Ние залагаме на развитието на по-безопасен, но и по-траен спешен подслон за семействата на бежанците . Ние също така подкрепяме търсенията на UNHCR за иновации, като например слънчево улично осветление, за да се подобри живота в бежанските лагери.  В Бангладеш и Етиопия ние подкрепяме програми, които помагат на бежанците да станат по-самостоятелни.  € 76 милиона са отпуснати , за да може UNHCR да осигури подслон , грижи и образование за семействата и децата в Етиопия, Судан и Бангладеш . През 2014 г.  IKEA стартира нова кампания –  Brighter Lives за бежанците. Целта е тази кампания да донесе устойчиво осветление в бежанските лагери. През 2014 г. дарихме 150 000 дюшеци, юргани и мебели на UNHCR, за да помогнем на сирийски бежанци, живеещи в Ирак.

Picture-2-Large-1024x682

Смятате ли, че нуждите на децата се различават в различните части на света? Защото , когато става въпрос за бедността и страданието проблемът е доста сходен.

Ние вярваме, че всички деца заслужават сигурно място, място което да нарекат „у дома“, че всички имат правото на качествено образование , устойчив доход на семейството и успешен старт в живота, без значение откъде идват. Нашата цел е да се подобрят възможностите за децата в някои от най-бедните райони в света като се финансират цялостни дългосрочни програми, които могат да създадат значителна и трайна промяна и ние да се фокусираме върху програми , които насочват тези нужди по един систематичен, холистичен начин.

Как фондация IKEA се бори с проблема с детския труд?

За да се справим с детския труд, ние се занимаваме с причините, поради които се налага децата да работят. Ние финансираме проекти, които дават на децата достъп до образование, помагат на семействата да намерят други начини да се издържат икономически и чрез образоване на общностите целим да се промени отношението към детския труд. Програмите ни с УНИЦЕФ и „Спасете децата“ вече са помогнали на 12 милиона деца в Индия и Пакистан да имат достъп до по-добри училища, до по-добре подготвени учители и по-добра защита срещу необходимостта те да работят. Ние разширяваме програмите си за да достигнем и до милиони други деца по света.

През 2013 г. ние разработихме ново партньорство с Forest Trends , за да  помогнем на семейства от племената на Бразилия – Surui и Yawanawa, които развиват устойчиви начини за защита на техните родни дъждовни гори и успоредно с това целят подобряване на семейните им доходи.

Смятате ли да развивате някакви проекти в региона на Балканите и по-точно, в нашата страна ?

За момента подкрепяме проекти, в държави, в които IKEA не е развита.

Какво бихте искали да пожелаете на българските деца по повод Международния ден на щастието ?

 Вашите усмивки стоплят света. Моля ви, не спирайте да се усмихвате!
 

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Споделено

Етикети:

1,962 преглеждания

Comments are closed.