Децата и нисковъглехидратното хранене
Следващите съвети са за това как да намалим количеството на въглехидратите в храната на децата.
1. Преминете към по-нисковъглехидратно хранене постепенно. Не премахвайте всички въглехидратни храни изведнъж, а една по една с постепенно намаляване на количеството. Така преходът ще настъпи плавно и няма да е стресиращ за децата, както и за цялото семейство. Избягвайте максималистичните цели. Към високовъглехидратните храни спадат: сладолед, готови десерти, бял хляб, макаронени изделия.
2. Планирайте какво ще пазарувате, правете си списъци и винаги имайте под ръка пресни продукти, плодове и зеленчуци. Приготвяйте домашни сандвичи за закуска или обяд. На обяд и вечеря винаги сервирайте голяма купа със салата.
3. Използвайте продуктите, останали от вечеря за приготвяне на сандвичи – варено/печено месо, варени яйца, кюфтета. Излишните количества не хвърляйте, а приберете във фризера.
4. Намалете количеството хляб. Опитайте се поне веднъж или два пъти в седмицата да обядвате без хляб на масата за цялото семейство. Постепенно въвеждайте повече безхлебни хранения. Правете сандвичите с възможно най-тънки филийки .
5. Включете децата в приготвянето на храната. Така те ще придобият представа от продуктите, които използвате във вашето домакинство и ще възпитате правилно отношение към здравословното хранене, както и усещането, че контролът върху храненето зависи от тях.
6. Не задължавайте децата да изяждат всичко, което сте им сервирали в чинията. Ако им позволите да оставят нещо, което не харесват или им е в повече (според тях), това ще им създаде усещането, че храненето им зависи от тях, а желанието им са ви се съпротивляват ще намалее.
7. Поощрявайте децата си да разглеждат кулинарни сайтове и блогове. Това ще им създаде навика да подбират нови и интересни продукти и ястия. Накарайте ги да си направят своя собствена готварска книга.
8. Поднасяйте по-често храна в плата – студени меса, сирена, зеленчуци, от които децата да избират сами.
9. Комбинирайте нисковъглехидратните храни със здравословни мазнини. Поощрявайте децата да хапват зеленчуците със зехтин или с настъргано сирене. По този начин вкусът на зеленчуците ще е още по-добър, а мазнините ще спомогнат за по-добрата абсорбция на мастноразтворимите витамини.
10. По време на хранене сервирайте на масата само вода. Спрете да предлагате на децата сок или газирани напитки. Именно те съдържат най-много захари.
11. Четете внимателно етикетите на пакетираните храни. Сушени плодове, мюсли, плодови кисели млека, зърнени закуски – макар на пръв поглед да са титулувани като здравословни храни, в действителност те съдържат много излишна захар. Заместете ги с алтернативни храни, чието въглехидратно съдържание е по-ниско.
12. Хранете се цветно. Цветната храна обикновено се свързва с плодовете и зеленчуците, тя създава добро настроение на масата, атрактивна е за децата и съдържа много витамини, фибри и полезни хранителни вещества.
13. Спрете да купувате готови детски храни. Те, макар да са приготвени по строги рецептурни правила, са силно преработени, съдържат много захар и мазнини.
14. Намалете пицата, пастата, тостовете и сосовете за тях. Започнете да правите или поръчвате по-малки порции и ги разделяйте помежду си.
Без съмнение, преминаването на децата към по-нисковъглехидратно меню ще е предизвикателство, ще бъде съпроводено с трудности и спънки и няма да стане за ден, но с повече находчивост и търпение, то е напълно постижимо. За всяка премахната от дневното меню храна, въвеждайте нова, която да я замести, но да е с по-ниско съдържание на мазнини и захари. Бъдете постоянни и не се обезсърчавайте, ако нещата ви изглеждат трудни в началото. Вие правите това в името на здравето и доброто хранене на децата си, а не ги лишавате от нещо, което те обичат.
Няколко идеи за здравословни закуски:
1. Зеленчуци, нарязани по интересен и необичаен начин.
2. Здравословни бисквити – направете ги по някоя семейна рецепта, но с пълнозърнесто брашно и с по-малко захар.
3. Пригответе си ядково мляко.
4. По-често варете яйцата, вместо да ги пържите.
5. Направете парти хапки от месо и зеленчуци или от сирена и зеленчуци.
6. Винаги имайте под ръка сурови ядки (за по-големите деца)
7. Приготвяйте смутита – покрай познатите плодове и зеленчуци можете да предложите с тях и не толкова любимите спанак, броколи, кейл, целина, магданоз.
8. Правете пастети и салати с авокадо, то съдържа безценни мазнини, витамини и минерали.
9. Избирайте постни меса – говеждо, пуешко.
10. Предлагайте по-често риба на семейната трапеза, включително и мазни морски видове, богати на Омега3 мастни киселини.
2,617 преглеждания