Да отглеждаш дете извън София
Да отглеждаш децата си на чист въздух, близо до природата, близо до семейството им, където са заобиколени от дядо, баба, леля, чичо, братовчеди и други близки? Или да предпочетеш големия град заради очевидните плюсове откъм социален живот, забавления, добри медицински грижи и възможност да бъдат отглеждани в по-висок стандарт на живот? Как се взема това решение? Какво друго трябва да имаме предвид?
Запитах няколко близки приятелски семейства дали биха се преместили да живеят извън столицата и отглеждат там децата си. Отговорите са разнопосочни, аргументите на места силни, на места по-слаби, но всички са категорични, че каквото и да направят, то е за доброто на децата.
Не харесвам думата „провинция“, защото употребата й у нас е силно изкривена. Вместо нея ще използвам „извън столицата“ и „извън София“.
Давам равен старт на сравнението, с уточнението, че става въпрос за отглеждане на малки деца – децата живеят с мама и татко, мама и татко работят, всички те обитават средно голям апартамент. Тъй като малко са хората, които биха зарязали всичко и биха отишли на село, за да живеят напълно природосъобразно, няма да разглеждам селата – в сравнение ще попаднат София, големи, средни и малки градове.
Развлеченията
Някои приятели казват, че не биха се преместили в по-малък град, защото София предлага много повече възможности за забавление и развитие на малчуганите, като курсове по рисуване, езикови школи, всички видове спорт и т.н. Да, „много повече“! Което означава, че в останалите населени места също има такива възможности, макар и по-ограничени. Може в средните и малки градове да няма бутикови курсове, които да подготвят детето да стане Пикасо, но ако то е такъв невероятен талант, ще навакса техниките много бързо, ако някой професионалист се захване с него и на по-късен етап.
Детските центрове също са желана от родителите екстра и са рядко срещани явления в средно големите и малки градове. Вероятно и вие сте се замисляли над въпроса „защо аз да не бъда човекът, който ще отвори първия детски център в градчето Х“. Ами направете го – децата нямат спирачки за игри.
Разнообразието при спортовете може да бъде отчетено като малък минус, макар че дори и в най-малките градчета има футбол за момчетата и танци за момичетата (както и обратното). Освен това, извън столицата, свободните пространства с градинки са по-често срещани и възможностите за игри навън, без притеснения за коли и без досадни (за децата) баби, са по-големи. Там не е нужно да смениш трамвай, метро и 2 автобуса, за да стигнеш до истински парк.
И тъй като развлеченията не са само за деца – и родителите все пак са хора – голямо предимство е, ако поне едните баба и дядо живеят в същото населено място (заради възможността поне веднъж в седмицата да не препускаш от работа към детската градина и училище и да посетиш театър, кино и тих ресторант без да водиш със себе си малката машинка за силни звуци). Няма какво да се лъжем – сериозен брой от жителите на столицата, всъщност не са родени в нея. Или с казано иначе, бабите и дядовците все по-рядко живеят близо до внучетата. Това от своя страна означава, че родителите или трябва да приберат вкъщи една баба и да се откажат от щастието да живеят самостоятелно, или да се радват на щастието да останат сами най-много няколко дни в месеца. Ако сте от онези, които са родени в София и родителите ви живеят наблизо, то вие сте големи щастливци. За всички останали предимството е извън столицата.
Може да се каже също и, че в големите градове (поне в първите пет-шест) има съвсем същите условия за забавление, както в София, с изключение на зоологическата градина.
Обучението
Тук всички са категорични – качествени и достатъчно квалифицирани преподаватели има навсякъде. Разликата е в средата или обкръжението. И да, извън София почти няма частни училища, но нека си го кажем направо – системата е еднаква навсякъде и ако детето има желание да се развива в някаква област, то ще се интересува от нея. С известна подкрепа вкъщи, ще му е още по-лесно.
По отношение на детските градини и яслите София определено губи по точки. В следващите по големина 3-4 големи града има известни затруднения с този вид детски заведения, но навсякъде извън столицата децата не са разделени на такива с повече предимство и такива с по-малко. И най-вече места има за всички!
Медицински услуги
Медицинските грижи и най-вече качествените такива, не само за децата, но и за родителите, са известен проблем. Концентрацията на квалифицирани лекари в големите градове и липсата на такива в средните и по-малки, притеснява живущите извън столицата.
Като цяло, броят на медицинските специалисти е доста органичен в по-малките населени места и често за среща с тях се чака по няколко дни, а може и повече. Някои родители са по-крайни и дори казват, че добри специалисти в средните и малки градове няма.
Спокойствието
В последните години всеки узна какво е стрес, непрекъснато бързане и надбягване с времето. И голяма част от хората започнаха да търсят спокойствието навсякъде и във всичко. В това отношение градовете извън София са далеч по-предпочитани, защото 40-те минути, прекарани в задръстване в София биха могли да се превърнат в 40 минути игра с малкото дете или разговор с ученика.
Грижите
В крайна сметка, най-важни за децата са любовта и грижите, които им даваме. Условия за нормалното им отглеждане има във всички населени места от градски тип у нас и само ние можем да вземем решение от какво децата ни имат по-голяма нужда в определен момент.
2,377 преглеждания