Бебето ви на 9 седмици
Тази седмица бебето ви:
Се смее
Първо бебето започва да се усмихва, а сега дори се смее и сякаш вече е напълно голям мъничък човек. След месеци плач, смехът е една чудесна промяна и за вас, и за него, и на всичкото отгоре вече е и източник на експерименти. Гукане, пискане, бебешко бърборене и всякакви звуци се разнасят из стаите, а понякога можете да се насладите и на чудесния, но рядък смях с корем.
Докато експериментира с всички тези нови звуци, бебето открива, че може да издава и други такива с устата си и така постепенно започва да натрупва опит за бъдещите си езикови умения.
В момента, в който хванете бебето на ръце за пръв път, вие вече започвате един процес на свързване, комуникиране и обмяна на погледи, звуци и докосвания. От тези първи ранни моменти, новороденото вече учи за света чрез сетивата си.
Как комуникира бебето?
То е родено със способността да плаче, което е главният метод за комуникация през първите месеци. Плачът на бебето обикновено ви казва, че нещо не е наред: коремчето е празно, памперсът е мокър, краката са студени, бебето е изморено или просто иска да бъде нахранено и да го гушнат. При това, различният плач обозначава различни сигнали и много бързо ще научите кои нужди изразява плачът и ще реагирате на тях.
Плачът също така играе ролята на естествен отдушник. Когато бебето се чувства претоварено със стимули, това е един начин да релаксира и да се затвори за малко от външните дразнения.
От най-ранни дни бебето може да различава гласа ви от останалите шумове и звуци. То бързо реагира на гласа ви, тъй като го асоциира с храна, топлина и ласка. Когато чуе, че се прибирате или влизате в стаята, бебето започва да се успокоява и да ви слуша, когато му говорите.
През първите месеци на новороденото идва момент, когато виждате усмивката му и може би чувате първия му смях. Вече имате нови попълнения към богатия репертоар от бебешкия първи език на комуникация.
Помнете!
Говорете на бебето си всеки път, когато имате възможност. То може и да не разбира какво му говорите, но това, от което се нуждае, е вашият топъл и успокояващ глас, който да го кара да се чувства на сигурно. Всичко зависи от тона на гласа ви. Репетирайте с книжка, така както бихте чели приказка с картинки. Отработете спокойна, но позитивна интонация, която кара бебето да показва любимата на вас, а и на него беззъба усмивка.
Биберони
Със или без биберон – това е въпросът! Някои бебета се раждат с вродена нужда да смучат нещо и само моментите на хранене не са достатъчни. Така че за тях има две решения – пръст или биберон. С пръста има някои опасности: ако е вашият, бързо ще останете без него! А другата е, че нито можете да накарате бебето насила да смуче собственото си пръстче, нито – да го откажете от това по-късно.
И така, остава биберонът. Чудесно изобретение, което спасява пръста ни, когато бебето не може да спре да смуче. Но – кога да се отървем от него? Опитните майки вече знаят, че биберонът е страхотна идея за въвеждането му някъде през първите 16 седмици. Но след това лесно ставате роб на биберона. Ще се наложи да ставате през нощта, за да търсите падналия биберон, ще се оглеждате през цялото време дали е на мястото си… Просто по някое време е добре да „изгубите” биберона завинаги, за да може бебето по-бързо да свикне без този аксесоар.
Ето някои основни неща, които трябва да знаете за бибероните:
Плюсове
- Гумените биберони лесно се заменят, ако изгубите предишния. Важно е да ги сменяте редовно освен това, защото бързо се изхабяват.
- С тях детето се учи да се успокоява само.
- Не винаги смученето на биберон уврежда правилното разположение на растящите зъбки, особено ако се остави по време на бума на растежа на зъбите.
- Бибероните понижават риска от СВДС.
Минуси
- Бибероните могат да нарушат съня на бебето, защото то се буди през нощта и търси падналия биберон. А докато не си го получи, няма да има заспиване!
- Бибероните и гумените играчки за смучене могат да предизвикат проблеми, ако до петата – шестата година не бъдат отказани, защото тогава започва растежът на постоянните зъби.
- Някои деца развиват говорен дефект като фъфлене, ако постоянно имат биберон в устата.
- Бибероните могат да имат негативен ефект върху кърменето, защото бебето бърка сученето за хранене със смученето.
- И не бива тези играчки да се ползват като заместители или залъгалки вместо истинско хранене.
Как да се отървем от биберона?
Много рядко се случва детето само да захвърли „бибата” и тогава сте големи късметлии. Но, уви, къде по-често става обратното и тогава вие самите трябва да решавате как да се справите с това. Обикновено децата сами се отказват, когато видят други деца в предучилищната, които нямат този навик. Все пак никой не иска да го наричат „бебе”, когато е вече почти на 5!
Съвети за отказване:
- Подберете времето внимателно – не е добра идея да приучавате детето на нов начин на живот в трудни моменти като: здравословни проблеми, когато тръгва на предучилищна, когато има ново братче/ сестриче или някаква друга промяна в обичайния живот.
- Отнемайте биберона, като го оставяте само по време на сън.
- Не оставяйте детето да го взима, когато излизате на разходка.
- Не го оставяйте да ви говори, докато има биберон в устата – кажете, че не го разбирате.
- Спрете да купувате нови биберони.
- Ако вече детето е голямо за да разбере, говорете с него и даже определете заедно дата за отказването от биберона. Например, на рождения ден, когато детето е „пораснало” или друга дата като Коледа, Великден и подобни, когато се разменят подаръци.
- Предложете добър заместител – плюшено мече или друга играчка, за да помогнете да „преживее” по-лесно раздялата с биберона. От друга страна, с тези предмети не може да се получи зависимост.
- Отпразнувайте деня, в който отказахте заедно биберона със специално излизане или любимата вечеря.
Помнете!
Колкото и да е изкушаващо, никога не давайте биберона обратно след „официалното” му отказване! Не само че така детето не може да научи урока, а и на вас ще ви е много по-трудно следващия път.
Още за развитието на бебето
Ако бебето ви спи през цялата нощ (5-6 часа без да се буди) вие сте една от малкото късметлии. Повечето бебета все още се будят посред нощ. Ще забележите обаче, че бебето стои будно за по-дълго и през деня – някои бебета на тази възраст могат да останат будни по 10 часа. Един интересен факт: дали бебето ви е ранна птица или сова, дали спи дълго или за кратко и по-често, най-вероятно показва какво ще бъде то и през останалата част от детството си.
Какво се случва с вас: Обичайте партньора си
Много малко двойки се чувстват романтично настроени след раждането поради куп причини, свързани с ежедневието. Дори и да нямате време, да не сте укрепнала още физически или чисто и просто да нямате желание да правите секс, има други начини, по които с партньора си да демонстрирате любовта си един към друг.
Говорете един с друг. Не се затваряйте в себе си независимо колко напрегната се чувствате. Запомнете, че и двамата преживявате големи промени и говоренето за това ще ви помогне да не се отдалечавате един от друг.
Намерете време да се смеете. Когато животът ви се е обърнал с краката нагоре и сте толкова уморена, че могат да ви помислят за зомби, еднакво лесно е както да плачете, така и да се смеете на това. Гледайте от смешната страна на собствените си слабости.
Правете си почивки, когато можете. Отидете двамата да гледате филм, оставяйки бебето на някого, на когото имате доверие. Дори и да сте навън за час-два това ще е достатъчно да презаредите батериите си.
Обичайте чрез докосване. Сексът не е само самият акт. Целуването, гушкането, галенето и всички други игри не изискват много енергия и могат да ви накарат да се отпуснете.
Не се пришпорвайте. Краят на тези хаотичните седмици се вижда.
7,602 преглеждания