Бебето ви на 10 седмици

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Вижте седмица 11

Тази седмица бебето ви:

Ви слушa
Може и да сте прекарали първите седмици от живота на бебето, радвайки се на факта, че то спи на всякакви шумове – кучешки лай, звънене на телефон, крещене на деца… Но седмица 10 ви предлага нещо ново – то вече е чувствително към шума около него. Всъщност, слухът вече е напълно развит и почти като на възрастен, с една разлика – че бебето все още не разбира какво чува.

От първите си дни то чува и слуша всички гласове около себе си и обръща особено внимание на онези, които са с високи тонове. Тогава най-вероятното поведение на бебето е да се стряска от изненадващи или прекалено силни звуци, които го плашат. Можете да го окуражите да свиква с нови звуци като му пускате или изпълнявате музика, пеете, говорите или четете. И все пак, не забравяйте, че слухът на детето е все още по-чувствителен от вашия, така че дръжте звука нисък.

Време за игра

На възраст от десет седмици бебето ви вече е достатъчно „голямо”, за да се наслади на малко време за игра всеки ден. Освен времето по корем, разходките с количка, взимането на вана и разходките с вас, когато наблюдава колите и света около себе си, има и други начини да прекарате някои скъпоценни мигове заедно.

Например – играта на „самолет”. Когато лежите по гръб с леко свити крака пред гръдния си кош, повдигнете коремчето към краката ви и докато държите ръчичките му, мърдайте тялото си, все едно бебето „лети”. Обещаваме ви, че ще му хареса!

Или докато лежи върху възглавничка, можете да го издърпате за ръчичките в седяща позиция и после пак да го спуснете. През това време може да пеете, и да редувате различните моменти с различни музикални фонове.

Време по корем

Включва поставянето на бебето по корем за кратки периоди от време, така че то да може да подсили горната част на тялото си и да развие силни шийни мускули. По-късно в резултат на тези редовни практики, бебето се научава по-лесно да пълзи, да се претъркулва, лази и ходи.

Това време е и чудесна възможност за игра, ако и вие лежите на пода с бебето. Опитвайте да му показвате играчки, към които да гледа или да поставяте играчките пред него, които то ще се протяга да достигне или хване. С течение на времето бебето първо се учи да повдига главата си, после да използва и ръцете, за да се повдига лекичко. Никога не оставяйте бебето без надзор, когато е по корем – не знаете кога може внезапно да се научи да се претъркулва, както и по корем в леглото, поради опасността от СВДС.

Някои бебета не понасят да ги поставят по корем и протестират шумно, но малко по малко свикват и дори започват да се радват на внезапното удоволствие от силата, която придобиват и която бързо ги кара да забравят оплакванията си. На бебе, което само лежи по гръб по време на игра, му отнема много повече време да развие мускулите, които са необходими за поддържане на главата изправена.

Разходка с количка

Едно любимо занимание и за двете страни – удоволствие за бебето, а и за родителите, които могат да поддържат чудесна форма и добро душевно здраве, докато правят тези разходки. Даже в много държави вече има цели маршрути, които се правят организирано от родители с колички, които ентусиазирано се събират и покоряват парковете на града, докато обменят полезна информация и опит за бебегледането. Чудесен начин да съчетаете полезното с приятното!


Къпане на бебето

Къпането на бебето би трябвало да е един от най-прекрасните моменти на неподправено щастие за младите родители, а вместо това тази задача ви вдъхва повече страх, отколкото радост. От една страна бебето изглежда толкова уязвимо, съблечено голо, от друга сякаш е мисия невъзможна да се справите с всички тези неспиращи движения на шаващото, насапунисано телце във водата.

Но ако следвате тези стъпки, ще станете експерт в областта преди да се усетите:

  • Първо, не е необходимо да къпете бебето си всеки ден, освен ако не му харесва изключително много.
  • Много новородени не обичат да ги къпят, защото не им допада усещането да остават голи. Ако и вашето е от този вид, ще трябва да миете телцето му с напоена гъбичка през няколко дни. Използвайте памучна тъкан и топла вода за очите и лицето и мека хавлия за дупето и ръцете. Можете да почиствате така бебето „на части” – събличайте само определен участък, който миете.
  • Не добавяйте пяна за ваничката, защото това може да изсуши много кожата. Вместо това използвайте нежни почистващи продукти с неутрално pH, меки сапуни и лосиони, специално създадени за бебета.
  • Кожата на новороденото се изсушава много бързо, затова е добре да разполагате с хидратиращ крем, който да нанасяте редовно за защита.
  • Не е необходимо да използвате шампоан за косата на бебето.
  • За някои бебета къпането или ваната са изключително релаксиращи, затова можете да включите тези занимания като част от вечерния ви ритуал преди заспиването.
  • Всички неприятни усещания, които бебето ви е имало в началото към къпането ще останат в миналото само след 3 месеца.

Как да приготвим ваничката за къпане

  • Изберете стая, която е чиста и топла, в която да сложите ваничката за къпане.
  • Поставете я на стабилна повърхност на подходяща височина.
  • Пригответе всичко, от което ще се нуждаете за къпането предварително. Всички принадлежности да са на една ръка разстояние.
  • До вас трябва да имате чиста кърпа за подсушаване и дрешки за след банята.
  • Поставете чиста кърпа на дъното на ваничката, за да не бъде прекалено хлъзгава.
  • Не препълвайте с вода ваничката. Докато свикнете с правилните пропорции, просто налейте не повече от 5 см и оставете ръката, с която подпирате бебето да лежи удобно на дъното.
  • Температурата на водата не бива да надвишава 36°C. Можете да я пробвате предварително на ръката си, но ако не сте уверени, се снабдете с термометър за вана.
  • Потапяйте бебето постепенно като използвате едната си ръка за поддържане на вратлето и главичката.
  • Можете да пълните или изпразвате ваничката с кана, ако сте я поставили на масата далеч от течаща вода, защото така ще си спестите пренасянето на ненужна тежест.

Подходящи играчки

В старанието си да не оставяте бебето да скучае, е възможно да напълните къщата с играчки догоре, които то няма да може да уползотвори месеци напред или дори години. От раждането си до първите два-три месеца вашето бебе не се нуждае от никакви играчки и единственото, което трябва да му доставяте, е вашия глас, лице и ръце.

До десетата си седмица бебето вече е готово за играчки, които може да държи в ръка. Особено се привлича от светещи мобилни телефони и висящи клатещи се играчки. Давайте му меки предмети, за да не се нарани, ако удари главата си в тях.


Още за развитието на бебето 

Макар и да не е атлет все още, бебето ви координира движенията си много по-добре. Ще забележите, че резките движения на ръцете и краката от първите дни след раждането са станали по-плавни и овладени, по-кръгови, особено, когато наблюдава хората.

Осигурете на бебето си достатъчно пространство, за да може свободно да движи ръцете и краката си. Постелете одеяло на пода и го оставете да се движи както си иска. Тези движения могат да помогнат на бебето ви да засили силата и тонуса на мускулите си. Докато лежи по корем ще започне да се изтласква с крака – първата стъпка към прохождането.

Какво се случва с вас: Не забравяйте контрацептивите!

Можете ли да забременеете, ако кърмите? А ако още не сте имали цикъл след раждането? Отговорите са – да и да. Дори и да правите секс рядко, възможно е да забременеете. Точно обратното на бабините деветини – кърменето не е гаранция, че това няма да се случи. Овулацията се случва преди да дойде цикъла ви, а няма как да знаете точно кога ще се случи това. Затова е най-разумно да използвате контрацептиви, освен ако не искате да подарите на новороденото си бебе по-малко братче или сестриче.

Вашият доктор ще ви осведоми за всички варианти, но има някои неща, които трябва да имате предвид.

Какво използвахте преди да забременеете? Не е задължително да продължите същото предпазно средство. Ако сте използвали диафрагма или цервикална шапка, ще трябва отново да ви бъде поставена, тъй като след раждането тялото ви се е променило.

Ако преди да забременеете сте използвали хормонални контрацептиви като контрацептивни таблетки или лепенки и кърмите в момента, не е за препоръчване да започнете да ги взимате отново, тъй като хормоните могат да се отразят на количеството и качеството на кърмата. Майките кърмачки имат нужда от нов вид контрацептиви, например хапчета, които съдържат само прогестерон, или инжекция.

Искате ли да изпробвате нещо ново? Спиралата, например, е по-добрият вариант за жени, които са родили, вместо за онези, които още не са раждали.

Мислили сте за презервативи? Презервативите са добър избор за майките кърмачки, понеже няма как да се отразят на кърмата.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

1,203 преглеждания

Comments are closed.