Ако бебето се задушава
Понякога малките бебета могат да се задавят – с храна или с малък предмет. Представяме ви гид, който обяснява стъпка по стъпка основните неща, които трябва да се предприемат на момента, за да се освободят дихателните пътища на бебето и да се възстанови дишането. Силно препоръчваме да попитате вашия педиатър и да го помолите да ви обучи, как се действа в подобна ситуация, защото приложени неправилно тези техники могат да бъдат опасни.
Следните инструкции важат за бебета до 12 месечна възраст.
Стъпка 1: Бързо оценяване на ситуацията
Ако изведнъж бебето спре да плаче или е неспособно да кашля, най-вероятно нещо е заседнало в дихателните му пътища и вие трябва да му помогнете да го изкашля. Бебето може да издава необичайни или никакви звуци, докато си отваря устата и се опитва да вдиша. Може да се зачерви или посинее.
Ако кашля или се опитва да повръща, означава, че трахеята му е частично блокирана. Ако случаят е такъв, оставете бебето да кашля – това е най-ефективният начин за изхвърляне на предмета, заседнал в дихателните пътища.
Ако бебето не може да го изкашля, помолете някой да се обади на 112. През това време го наведете напред или надолу с главата и го тупайте силно по гърба. Опитайте да го накарате да изкашля предмета като застанете зад него и с ръце рязко стискате гръдния му кош – тласъците ще помогнат на предмета да се раздвижи и да бъде изхвърлен навън.
Ако обаче имате съмнения, че бебето се задушава заради подута лигавица на носоглътката, звъннете незабавно на 112. Може би то прави алергична реакция – към храна или ухапване от насекомо или има остро възпаление на горните дихателни пътища.
Обадете се на Бърза помощ и ако детето има сърдечни проблеми.
Стъпка 2: Опитайте се да изтласкате предмета с удари по гърба и притискане на гръдния кош.
Ако бебето е в съзнание, но не може да кашля, плаче или диша и мислите, че нещо е заседнало в трахеята му, го поставете по корем на едната си ръка, като с дланта на тази ръка придържате лицето. Поставете другата си ръка на гърба му – сега сте образували нещо като сандвич с бебето между ръцете ви. Внимателно наведете бебето с главата надолу, така че долната част на тялото му да е нагоре. С помощта на долната част на дланта си, ударете пет поредни пъти гръбчето на бебето между лопатките, за да му помогнете да изхвърли предмета.
Дръжте стабилно брадичката на бебето между палеца и показалеца си с ръката, която се намира на корема му.
След това поставете свободната си ръка (тази, с която го тупате по гърба) на тила му, като ръката ви лежи върху гърба му. Внимателно го обърнете, като го държите между двете си ръце като сандвич.
Притискайте гръдния му кош рязко, за да изтласкате предмета, заседнал в дихателните му пътища. Използвайте палеца и показалеца си, за да държите челюстта му, докато го притискате между предмишниците си. Наведете го с главата надолу, като го държите здраво и го тръскайте надолу-нагоре, притискайки го между ръцете си.
Поставете пръстите на ръката си между гърдите на бебето – на мисловната линия между двете му гърди. За да направите притискане, което да му помогне да изхвърли предмета, трябва да натиснете гръдния му кош с дълбочина 3-4 см. След това го пуснете, за да се върне в нормалната си позиция.
Повторете 5 пъти. Дръжте пръстите си върху гръдната кост на бебето. Притисканията трябва да са меки, не остри.
Редувайте ударите по гърба и притисканията на гърдите, докато бебето не започне да кашля, плаче или диша и докато предметът не излезе. Ако бебето започне да кашля, оставете го само да изкашля предмета.
Ако бебето изпадне в безсъзнание
Отворете устата и ако виждате предмет в гърлото му, го извадете с помощта на малкия си пръст.
Вдишайте два пъти уста в уста и ако въздухът отказва да влезе – ако гърдите му не се повдигат, наклонете главата му и опитайте отново два пъти вдишване уста в уста.
Ако гръдният кош отново не се издува направете 30 компресии на гърдите.
Гледайте в устата му и ако от там се подаде предмет, го извадете. Отново вдишайте в устата му 2 пъти. Повтаряйте компресиите и вдишванията, докато не дойде помощ.
Кардиопулмонална ресусцитация (КПР)
Какво е КПР?
Кардиопулмоналната ресусцитация е животоспасяваща мярка, която се предприема в случай, че човекът (в случая бебето) е изпаднал в безсъзнание.
КПР включва компресиране на гръдния кош и вдишвания в устата, които помагат за обогатяването на пострадалия с кислород, който е жизненоважен за функционирането на мозъка и някои по-важни органи, докато не дойде професионална помощ. Поддържането на обогатено с кислород кръвообращение в мозъка и основните жизнени органи предпазва мозъка от увреждане, което може да се случи само за няколко минути. Това води до смърт.
КПР се прави лесно:
Стъпка 1: Проверете състоянието на бебето.
В съзнание ли е? Вдигнете крачето му? Потупайте го по рамото. Ако няма отговор, накарайте някой да се обади на 112. Ако сте сами вкъщи първо отделете 2 минути за бебето и след това се обадете на 112.
Бързо, но внимателно поставете бебето по гръб на равна повърхност.
Уверете се, че не кърви силно. Ако кърви, вземете мерки да спрете кървенето, като упражнявате натиска с чиста кърпа върху мястото.
Стъпка 2: Отворете устата на бебето.
Наклонете главата му назад с една ръка и леко вдигнете челюстта му с другата. Не е нужно да наклонявате главата силно назад, за да освободите дихателния път на бебето.
Проверете за признаци на дихателна дейност – не повече от 10 секунди.
За да проверите дали диша приближете ухо до устата му, като гледате надолу към краката, за да наблюдавате гръдния кош и да чувате дали издава звуци през устата. Ако диша ще усетите дъха му върху лицето си.
Стъпка 3: Вдишайте леко 2 пъти уста-в-уста.
Ако бебето не диша, вдишайте 2 пъти в устата му, като всяко вдишване да продължи около секунда. Покрийте носа и устата на бебето и внимателни издишайте в устата му, докато видите, че гръдния му кош се надига. Изчакайте преди второто вдишване, за да позволите на въздуха да излезе.
Помнете, че белите дробове на бебето са много по-малки от вашите и затова отнема много по-малко време и въздух, за да ги напълните. Прекалено силното или бързо вдишване може да напълни стомаха на бебето с въздух.
Ако гръдния му кош не се издува, значи трахеята му е блокирана. Дайте му първа помощ при задавяне, описана по-горе (тупане, рязко притискане на гръдния кош).
Стъпка 4: Направете 30 гръдни компресии.
Бебето трябва да лежи на равната повърхност, а вие да поставите 2-3 пръста на гръдния му кош точно под мисловната линия, която свърза гърдите му.
С възглавничките на пръстите си на това място, натиснете гръдния кош до 3-4 см право надолу. Натискът трябва да е плавен, не остър.
Направете 30 притискания на гръдния кош със скорост 100 за минута (30 компресии за 20 секунди). След като направите 30 компресии, вдишайте 2 пъти в устата на бебето. Всеки цикъл от компресии + вдишвания трябва да ви отнема по 24 секунди.
Стъпка 5: Повтаряйте масаж и вдишване.
Повтаряйте 30 компресии, 2 вдишвания няколко пъти. Ако сте сами с бебето вкъщи се обадете на 112 след двеминутно повтаряне на масаж + вдишване.
Продължавайте сърдечния масаж и вдишванията, докато не пристигне помощ или докато бебето не прояви признаци на живот и съзнание.
Дори и бебето да изглежда добре, докато не пристигне медицинска помощ, то трябва да бъде прегледано от екипа лекари, за да се установи състоянието му, да се провери дали дихателния му тракт е напълно освободен и няма други вътрешни наранявания.
Още:
23,157 преглеждания