Двигателното развитие на детето през първите шест месеца
Двигателната култура на бебето е нещо, което се развива успоредно с неговия растеж. Развитието на тези умения през първите шест месеца след раждането става постепенно и в посока отгоре надолу – от главата към краката.
Можем да разделим двигателните умения на бебето на два типа – случайни и целенасочени. Случайна двигателна функция е, ако детето хване някаква играчка инстинктивно, без да има за цел да го прави.
През първите два месеца движенията на бебето са силно ограничени. Първоначално то успява да завърта само главата си по посока на движещ се предмет или, за да проследи гласа, който чува.Можете да привличате вниманието на детето с различни звуци, да му пеете или да му пускате музика. Поставете в кошарката или люлката пъстри играчки, които да висят над главата му. Бебето все още няма да е в състояние да ги хваща, но ще е впечатлено от техните цветове и движения.
Когато детето стане на три месеца, то вече успява да задържи главата си повдигната, когато го поставите да легне по корем. На четвъртия месец повечето бебета успяват да се завъртат от странично положение и да легнат по корем. Можете да стимулирате този процес като лекичко побутвате гръбчето му или му подавате ръка.
През петия месец детето вече е силно заинтригувано от обстановката около себе си и дори успява да задържи в ръка предметите, които му подавате. Това е периодът, в който то започва да е все по-стабилно в седнало положение, но сядането трябва да става за съвсем кратко, тъй като все още гръбначният му стълб не е достатъчно укрепнал.
При навършване на шест месеца, бебето вече е способно да се обръща от гръб по корем и от корем по гръб. Осъзнавайки това свое умение, то ще започне да го практикува с истинско удоволствие. Седналото положение става все по-допустимо, но задължително трябва да има възглавница или облегалка, която да придържа гръбчето му.
3,299 преглеждания