5 идеи как майките с малки деца също могат да бъдат доброволци

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

helping

Наскоро от училището на дъщеря ми ми изпратиха писмо с молба за помощ при приготвянето на костюмите за годишното театрално представление на децата. Като ученичка за първа година моето момиче е твърде малко, за да може да вземе участие, но ми се стори чудесно, че училището кани и непряко намесените в инициативата хора да се включат. Сега, да бъда честна, уменията ми за шиене могат да бъдат описани като посредствени в най-добрия случай, но обичам мюзикълите и съм повече от щастлива да помогна с каквото мога.

Най-вече, такива възможности за доброволческа дейност ми дават прекрасното усещане за принадлежност към общността. И като работеща от вкъщи майка, която прекарва по-голямата част от деня си в едносрични разговори в компанията на току-що навършило 2 годинки дете, това ми е важно. Без смислени връзки с външния свят (и общуване с възрастни хора) е много лесно човек да се почувства сам и изолиран.

Но колкото и възнаграждаващо да е за мен доброволчеството, трудно ми е да се отдам на много подобни дейности, тъй като жонглирам между работата си и семейния живот. Което ме накара да се замисля за това, че доброволчеството не е задължително да бъде обвързано с излизане или поемане на огромни ангажименти. Ако се огледаме наоколо, ще открием толкова много лесни, но важни неща, с които бихме могли да помагаме.

Разпитайте в училището на децата си, в детската градина, в забавачката
Като цяло училищата и забавачниците са по-опитни в работата с родители, грижещи се за децата си вкъщи. В нюзлетъра на заведението или при посещения на място можете да разгледате проектите, които предстоят и да прецените как бихте могли да бъдете полезни – следете за възможности, които пасват на интересите и уменията ви и дори да не е изрично умоменато, че се търсят помощници, не се колебайте да попитате дали случайно нямат нужда от някого.

За родителите с деца, които още не ходят на училище: вижте с какво можете да се включите в забавачницата, например да изперете престилките или пък да помогнете с почистването на стаите за игри веднъж месечно?

2. Помогнете на някое семейство
Познавате ли семейство с новородено или пък хора, борещи се със заболяване, загуба на близък? Ако да, обмислете начините как да им помогнете, например като:
Осъществите контакт: първата стъпка е просто да заявите добрите си намерения и често приятелско рамо, на което хората да се облегнат, е достатъчно за справяне с трудностите.
Пригответе им храна: дори простички задължения като яденето за вечеря може да бъдат много трудни, когато има голям стрес.
Напазарувайте вместо тях: повечето от нас редовно ходят в супермаркета, така че да вземете още малко мляко, хляб и яйца не е никак трудно.
Предложете да се грижите за децата: да предоставите помощта си за няколко часа, за да могат преуморените родители да си починат, е огромен жест.

3. Предложете помощта си на съсед
Понякога възможностите да бъдем полезни са точно под носа ни и никак не е задължително да бъдат особено затрудняващи. По-възрастните ни съседи, родители на новородени, всички, които планират скоро голямо пътуване – използвайте тези възможности да помогнете на хората наоколо.

4. Следете за възможности всеки ден
Може и да не съм в състояние да се включа в Деня на почистването, но винаги мога да уча децата си да събират боклука от детската площадка или плажа. Малките действия, като да предложите на някого да откарате количката му обратно в супермаркета заедно с вашата, не изискват особени усилия, но могат да бъдат страшно полезни за другия човек. Да задържите вратата, да насочите загубилия се, да отстъпите мястото си в претъпканото метро, да окосите ливадата на съседа – всички тези действия помагат на общността.

5. Дарете вещите в добро състояние
Докато разчиствате старите дрехи и на вас, и на децата, отделяте старите играчки и домакински вещи, можете да изберете тези в най-добро състояние и да ги дарите в местния приют, детска болница, пункт на Червения кръст… Не отнема много време и определено помага на природата, защото не задръствате сметищата с още и още боклуци.

Източник: Childhood 101

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Актуално

668 преглеждания

Comments are closed.