Кога ще се ражда бебето? – То вече се роди!
„Кога трябва да се появява бебето?“ и на мен ми идва да фрасна човека, който ме пита през лицето, а всъщност си гълтам корема и се чувствам ужасно. Родила съм преди няколко дни.
В идеалният свят всички биха забелязали, че вече съм родила и не съм бременна. Но в нашия много хора не разбират, че след като бебето се роди, тялото продължава да изглежда по същия начин известно време.
Объркващия въпрос има много вариации: „Скоро ръцете ви ще са заети, ще видите колко е хубаво!“, „Мамо, мамо, тази жена има бебе в корема!“, „За какво си мечтаете – за момче и за момиче?“
Как да отговорим на хората, вкарали ни в конфузната ситуация. Това може да е доста „хлъзгава ситуация“. Трябва ли да сте директни или състрадателни, самоиронични или нападателни?
Ето какво можете да направите:
Да действате направо:
С равен и тих глас просто кажете: „Не съм бременна“, „Аз вече родих“.
Директния отговор – без коментари, без опити за смекчаване на ситуацията – може да накара човека насреща да се засрами и сконфузи, но това не е ваш проблем – не вие сте го карали да любопитства.
Да бъдете мили
Ако многознайкото изглежда добронамерен и мил човек и ако сте в настроение за любезности, може да искате да го помилвате с малка шега: „Аз вече родих, но тялото ми отказва да го осъзнае.“
Това е начинът, по който да отговорите, ако насреща ви стои дете. Ако наблюдателния малчуган ви попита как така имате бебе в ръцете и в корема, можете да отговорите: „Нямам бебе в корема, а само така изглежда“. Нека майка му поеме щафетата и да му обяснява всичко по-нататък.
Да бъдете образователни в отговора
Може би е време да поставим началото на ясни представи у хората за начина, по който изглежда тялото на жената след раждане. Опитайте с : “Аз вече родих. Но все още изглеждам бременна, защото женското тяло има нужда от време, за да се възстанови след деветте месеца, в които бебето расте в него. “
Ако желаете можете да разкриете дори повече подробности: „Вижте, матката е невероятен орган. От размер на круша, в нормално състояние, тя нараства до размер на голяма диня по време на бременността. За да се върне в нормалния си размер, тя трябва да се свие – процес, който отнема седмици. Но коремната стена има нужда от дори повече време, за да се прибере“. Сега е ваш ред да гледате за колко време ще се свият очите на така разговорливия ви събеседник.
Избягващия отговор
Когато просто не ви се обяснява, отминете. Това изисква малко бърза мисъл и стратегия за бягство. Пример: младо семейство влиза в колата, малко след като бебето им се е родило, но любопитната съседка се провиква: „Кога трябваше да се роди бебето?“, „В събота“, отговаря таткото, като всъщност дори не лъже, защото бебето им наистина се е родило в събота… преди две седмици.
Разсейващия отговор също е добра стратегия. На въпроса „Кога?“ отговорете „Във всеки един момент!“. След това – беж към най-близкия изход.
Накрая, може и да заложите на лъжлива суеверност: „Предпочитам да не казвам – не е на хубаво!“ Ако използвате леко прошепване в края на изречението, отсрещната страна няма да посмее да обели зъб повече.
Хапливия отговор
Може би, любопиткото е бил изключително дразнещ, а може и излишните ви хормони да са ви дошли в повече, както и безсънието и умората. Един начин да „захапете“ събеседника си е да кажете самата истина – директния отговор с остър тон. Например, ако искат да узнаят кога е термина ви да кажете: „Преди седем седмици, всъщност!“.
Искате нещо по-остро? Ето го: „Гинекологът ми никога не приема една жена за бременна преди да види подаваща се глава между краката й. Може би трябва да направите същото!“
Да влезем във форма след раждането
Грижа за мама през първите месеци след раждането
4,750 преглеждания