Здравословни навици, които започват от семейството
Ако вече сте родители, със сигурност бихте искали детето ви да добие полезни навици като това да си прибира само играчките и да си сгъва дрехите в гардероба.
Тези умения са също толкова важни колкото и физическото и емоционалното здраве на детето. Полезните навици наистина започват от семейството, където децата ги учат и затвърждават ежедневно.
От Стейси Колино
Един лесен начин да започнете е като учите децата си чрез своя добър пример. Децата обожават да имитират мама и тате, ето защо да сте модел за подражание е най-доброто начало. Това не винаги означава, че детето ще иска да изяде пълната си купичка със задушени зеленчуци, само защото вие правите същото. В моментите, в които да ви подражават спира да бъде интересно за тях, трябва да проявите повече креативност, за да продължите заедно напред по пътя на здравословните навици. Ето какво можем да направим в тази посока:
№ 1. Движете се
Движението е важно поради десетки на брой причини: подобрява здравословното състояние дори на здрави деца, предпазва ги от куп заболявания (затлъстяване, диабет, депресии) и спомага за отделяне на хормони на щастието, което винаги държи настроението и емоциите им в положителния спектър. Ако за деца е ужасно скучно да правят повтарящи се едни и същи упражнения (за кой ли не е), им покажете как да“Хвани падащо листо“ в парка…. Вариантите са хиляди, стига да искате да се забавлявате.
Повторяемите упражнения също могат да бъдат забавни. Ако тати прави лицеви опори или коремни преси всяка сутрин, можете да го превърнете в забавна игра: аз отгатвам колко лицеви опори ще направи тати и се обзалагам, че мога да направя половината (тук номерът е тати да не прави 100, за да даде шанс на детето да поиска да участва в играта). Упражнението е подходящо за деца на 3 години.
№ 2. Почивайте си!
Детето ви се нуждае от спокойствието на дома – време и място, в което да уталожи силните емоции и преживявания от дена. Многото и пъстри занимания са много важни за него, но времето за почивка и спокойствие е също толкова важно, за да могат да „преработят“ емоциите си и да ги овладеят. Ревизирайте режима на детето си, ако в този момент то има по-малко от час спокойствие и тишина, в която да остане насаме със себе си.
Ако виждате, че детето ви е превъзбудено и не може да излезе от кръга на силните емоции, му помогнете да се успокои като му предложите да рисувате заедно или да прочетете приказка или да направите няколко упражнения с дълбоко дишане: накарайте го да седне на пода със сгънати под ханша крака и изправен гръб и да диша така, че коремчето му да стане „на балон“. Няколко такива бавни и дълбоки вдишвания са достатъчни, за да намалят оборотите в него. Можете да продължите с книжка за оцветяване.
№ 3. Сигурността на първо място
Когато бяхме деца нещата бяха по-различни: нямахме детегледачки и стояхме вкъщи сами по цял ден, возехме се в колата без колани, столчета и седалки, нямаше опасни сайтове в интернет (нямаше интернет), нямаше задължителни каски и наколенки, докато карахме колелета… Истината е, че 75 % от случаите на тежки травми на главата в днешни дни са можели да бъдат избегнати, ако детето е било с каска. Същото важи и за всички транспортни пътешествия, в които участват и деца: коланите и столчетата не са начин да изхарчим много пари, а начин да предпазим детето си. Колкото по-отрано започне възпитанието по сигурност, толкова по-добре. Добре е и да се използват лошите примери като част от възпитанието – когато станем свидетели на колоездачи без каска или без светлини в тъмното, например.
Един съвет: сменете си ролите с детето иго оставете то да ви учи вас за сигурността и как трябва да си я осигурим- нека то ви покаже как всеки трябва да закопчае колана си в колата и как трябва да се кара колело или скейтборд на алеята.
№ 4. Грижете се за тези зъбки, бели като гъбки
Дори когато сте научили децата си да мият редовно зъбите, не сте приключили с грижата за здравата им усмивка. Трябва често да се намесвате в моментите на хигиена, за да следите дали правилно четкат и почистват добре зъбите и венците си. Правилото е от венците към зъбите, с леки, измитащи движения, от вътрешната страна, после отвън и накрая езика. Това отнема миниум 3 минути. Статистиката сочи, че децата четкат едва 30 секунди, а това означава, че въпреки добре създадения навик, те не измиват зъбите си.
Помогнете на детето да прояви търпение в миенето, като тананикате или слушате заедно любима песен, докато миете зъбите. Когато песента свърши, можете да спирате с четкането. Скоро сами ще започват да си тананикат, докато си мият зъбите.
За да го накарате да търка по-старателно, прегледайте зъбите му след като ги е измило и го попитайте дали наистина е успяло да махне всички захарни буболечки, които са се скрили между зъбите му. Престорете се, че виждате някоя и друга тук-там и че се опитвате да ги хванете. Сменяйте често четката му – за да държите интереса му и заради добрата хигиена – сега има много и различни видове четки (с лампички, които светят 3 минути, със специални картинки или начини да се закрепват в банята, електрически и т.н.).
№ 5. Зеленчуци, който не яде….
Вие със съпруга(та) си ядете зеленчуци всеки ден и детето ви вижда това, но примерът ви някак не е достатъчно силна мотивация за него да прави същото. Как храненето да стане забавно за него? Един от начините е да имате под ръка стикери-награди, които да залепвате върху таблото за трофеи. Когато пазарувате, вземайте децата с вас, за да изберат сами зеленчуците, които ще сготвите после. Когато имат участие в процеса на приготвяне на храната, те имат по-голямо желание да я ядат по-късно.
Добро начало за всяко ядене (особено ако децата са прегладнели), е да започвате със свежи зеленчуци – „солети“ от моркови и краставици, кръгчета цвекло, чушка, пълнена със сирене… Децата много по-лесно приемат зеленчуците, ако не са част от салатата или яденето, а част от закуската си, докато я похапват на балкона или около вас, докато готвите в кухнята.
6. Вода + сапун
Добре измитите ръце са в основата на доброто здраве и колкото по-рано децата го научат, толкова по-добре за всички. Необходими са поне 20 секунди внимателно търкане на ръцете със сапун, за да се премахнат повечето микроби по тях, а след това и обилно изплакване. За да е по-интересно за децата да продължат миенето толкова колкото трябва, пробвайте същия трик както с миенето на зъбите – песничка: „Хей ръчички, хей ги две….“.
За да накарате детето охотно да се насочи към банята понякога трябва да използвате хитрост. Идеална работа върши, ако кажете: „Ще си измия ръцете пръв (първа)!“ и да хукнете към банята. След това можете само да ги оставите да ви изпреварят!
7. Боди имидж или правилната представа за тялото
Проучване на Центъра по хранителни разстройства към Харвардския университет сочи, че половината от момичетата и 1/3 от момчетата на възраст между 8 и 10 години не харесват тялото си. Момичетата очакват да са по-слаби, а момчетата да са по-едри и мускулести. В повечето случаи дори не става въпрос за реален проблем с теглото и формата, а за неправилно изградена представа от медиите, списанията, куклите Барби и Кен и всички стереотипи, насложени от обществото. Тук ролята на семейството е много важна, защото децата изграждат представата си за тялото си и отношението си към него в семейството. Те се идентифицират със семейството си и приемат същия модел на поведение и отношение спрямо себе си, от родителите си.
Затова е важно да им показвате как вие харесвате себе си, кое ви харесва в собственото ви тяло и външен вид и как подчертавате добрите си страни, също и как приемате несъвършенствата си. Обяснявайте им колко сте доволни от външния вид на краката си откакто карате колело или се разхождате всяка вечер в парка или каква е промяната в раменете и гърба ви откакто плувате или вдигате тежести.
Помогнете на детето си да се концентрира върху това, което може да прави с тялото си, а не върху начина, по който изглежда. Покажете му как може да го използва и как тялото му служи в различни ситуации: „Днес изглеждаше много атлетичен и пъргав, докато се катереше по онези камъни!“, „Беше като маймунка на катерушките, браво!“. Говорете за това как упражненията променят тялото ни и го правят по-силно и гъвкаво.
Източник: http://www.parenting.com
Прочетете още:
Лидия Ковачева и простите вечни принципи на природата
Домашен мехлем, който лекува всичко
9 неочаквани заплахи за сигурността на детето
Как да превърнем времето преди сън в наш взаимен момент
7,359 преглеждания