Малките деца и агресията

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Защо 2-годишните деца стават агресивни?

Няма съмнение, че на всеки родител поне веднъж му се е случвало да види следната картинка: докато играе с другите деца на детската площадка, изведнъж вашето дете без някаква съществена причина се приближава и удря друго.

Колкото и шокиращо да звучи, агресията е нормална част от развитието на всяко дете. Тя е продиктувана от неговото желание за независимост и формиране на собствена индивидуалност.

Не се притеснявайте ако вашето дете удари някое друго, това наистина не е хубаво, но в никакъв случай не означава, че като порасне отрочето ви ще стане хулиган или побойник. Обяснете му съвсем спокойно, че агресивното поведение няма да го направи по-силен и се опитайте да му покажете други начини за изразяване на своите чувства. Трябва да научите детето, как да комуникира правилно с другите деца около него. 

Как да отговорите на агресията:

 



Във всички случаи бързо!

Опитайте се незабавно да отговорите на агресивното поведение на своете дете. Грешно е ако изчакате да удари своетo братче за трети път преди да му кажете ”Стига!” (особено ако сте му направили дузина забележки преди това). Най-добре е ако му покажете веднага, че действията му не са правилни.

Независимо колко сте ядосани, не викайте и не удряйте детето. Запомнете, че детето се учи от вас. Контролът върху собствените ви емоции е първата стъпка на детето към контрола над самото себе си.


Придържайте се към конкретен план

Старайте са да отговаряте на агресивното поведение на своете дете по един и същи начин всеки път. Ако вашите реакции са предвидими, ще изградите модел, чиито знаци ще станат разпознаваеми за вашето дете.

Дори ако то ви изложи публично, пак се придържайте към плана. Повечето родители разбират вашата ситуация – всички те вече са попадали там. 


Показвайте и говорете

След като дръпнете детето настрани и го оставите да се успокои, си поговорете с него. Накарайте го да обясни, защо е постъпило така, кое го е накарало да бъде агресивно. Кажете му, че е нормално понякога да се ядосва на хората, но не е правилно да удря, рита или хапе. Насочете отрицателната му енергия в друга посока: ритане на топка, удряне на възглавница. 


Възнаграждавайте доброто поведение!

Когато вашето дете се държи добре, не подминавайте това с лека ръка. Окуражавайте го да продължава да постъпва така, хвалете го или му правете малки подаръци, за да му покажете, че това е правилното поведение.


Ограничено време за гледане на телевизия

Оказва се, че на пръв поглед безобидните анимационни предавания не са толкова добър пример за нашите деца. Там често героите си крещят или се бият. Опитайте се да наложите някакъв контрол на гледане на телевизия. Ако нещо в някое предаване ви се стори неподходящо за вашето дете, непременно споделете това с него. Обсъждайте постъпките на анимационните герои и обяснявайте на детето кое е добро и кое лошо.


Не се страхувайте да потърсите помощ

Понякога при справянето с агресията на детето се изисква помощ и от специалист. Ако вашето дете се държи по-агресивно от обикновено, непрекъснато плаши останалите деца или ако вашите усилия да се справите с неговото поведение не дават резултат, най-добре е да се консултирате с лекар.

Не се притеснявайте да потърсите помощ и от психолог. Запомнете, че вашето дете все още e твърде малко. С търпение и правилна работа, детето ще остави своето агресивно поведение в миналото.


FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

5,422 преглеждания

Comments are closed.