Подсилване на имунитета: Мисия възможна или невъзможна за майките?

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

 

Платена публикация
kindergarten-child

 

 

В началото на есенния сезон децата често имат нужда от допълнителна грижа, за да устоят на настинките и вирусите, особено ако посещават редовно детска градина или учебно заведение. При смяна на сезоните, при рязка промяна на температурите навън, при смяна на обстановката за детето като тръгване на детска ясла, градина или училище много родители търсят решение, за да подкрепят имунитета на детето срещу вируси и настинки. Затворените помещения с много на брой деца можем да наречем и инкубатори на вируси.

Какво съветват специалистите ще разберем от д-р Снежина Михайлова,
клиничен имунолог в Александровска болница

Sn_Mihailova_pic_1Д-р Михайлова, какви са вашите препоръки към майките за укрепване на имунната система на детето, особено при тръгване на детска градина или училище?

Грижата за здравето на децата и профилактиката на инфекциозните заболявания трябва да бъде целогодишен приоритет, но за съжаление в забързаното ежедневие се сещаме за превантивни мерки основно в началото на есенно-зимния сезон и по време на грипни епидемии. Условията за добра имунна защита на детския организъм са добре познати, но често се пренебрегват.  Достатъчно е спазването на хранителна култура с прием на разнообразна и богата на витамини и минерали храна. Наблегнете на белтъците, защото са основните градивни елементи на имунната система. Осигуряване на достатъчна двигателна активност или спорт е от изключително значение. Да не забравяме, че стриктно трябва да се спазва режима на сън и бодърстване. Доказана е силната връзка между нервната и имунната система. Ето защо децата трябва да си лягат рано, и доколкото е възможно да бъдат предпазвани от прекомерен психо-емоционален стрес.

Често много майки се въртят в порочния кръг разболяване на детето  – антибиотик – отново разболяване. Според вас добре ли е да се прибегне до помощта на естествени имуностимуланти?

Естествено е децата да боледуват често. Така тяхната имунна система се научава да се справя с микроорганизмите, които ни заобикалят ежедневно. При някои деца този процес на „узряване на имунитета“ настъпва по-бързо, докато други боледуват едва ли не през 2-3 седмици. Дори във втория случай няма място за излишно безпокойство, защото обикновено след 5-6 годишна възраст нещата  се подобряват. Мой съвет е при често и тежко боледуващи деца, техният контакт с детските заведения да бъде максимално ограничен и в периода след инфекция да се даде повече време за възстановяване на организма. Ако обаче инфекциите са тежки, изискват непрекъснат прием на антибиотици или се налага болнично лечение е добре детето да бъде прегледано от лекар-имунолог.

По въпроса относно имуностимулантите има два основни подхода: продължителен прием на такива при рискови и често разболяващи се деца, който е добре да започне в началото на есенния сезон и да продължи средно около 3-4 месеца; прием на имуностимуланти при първите симтоми на инфекция за 7-14 дни.

Повечето родители са наясно, че пpи първите симптоми на тeмпepaтypa и настинка не се бърза с даване на aнтибиoтик.Нyжнo e дa ocтaвим дeтcкия opгaнизъм и неговата имунна система сами дa ce cпpaвят c бoлecтoтвopнитe микpoopгaнизми като разбира се можем да подпомогнем и ускорим този процес . Една такава ефективна, но в същото време щадяща за детския организъм практика, е включването на природен имуностимулант.  Вече има достатъчно добавки, базирани на натурални средства, но аз бих дала един много добър пример с имуностимулант като Марсианци ИмуноФорте, който комбинира висока концентрация от черен бъз, бета глюкан и шипка. Под формата на сироп е, което го прави приложим и за най-малките деца.

  • Черният бъз, например, е добре известен на повечето родители от народната медицина и се използва от години за стимулиране на имунната система. Това, което обаче е малко известно, но с изключително значение е, че неговото действие е подробно изучавано и клинично тествано през последните години. Доказано е, че екстрактът от черен бъз има богато съдържание на ценни вещеста  като флавоноиди (рутин, кверцетин), антоциани,  желязо, витамин C, витамини от група B. Благодарение на това, когато се използва в точната концентрация, екстрактът от плодовете  на черен бъз повишава активността на важни имунни клетки и усилва многократно производството  и действието на на т.нар. цитокини – основни защитни компоненти в началните стадии на инфекция. Екстрактът от черен бъз има и директно антивирусно действие, като стопира размножаването на микроорганизмите в начален стадий, предпазвайки от развитие на инфекция. А когато детето вече е болно или има начални симптоми на неразположение, приемът на черен бъз може да съкрати продължителността на боледуване – средно с до 3- 4 дни, по данни от проведени клинични тестове. За цветовете от черен бъз, от друга страна, клиничният опит показва силно антибактериално действие и то срещу щамовете, причиняващи респираторни заболявания, включително инфекции на горните дихателни пътища, възпаление на гърлото, на белите дробове. Затова е добре имуностимулантът да комбинира екстракти не само от плода, но и от цветовете на черния бъз.

 

  • Бета глюканите, които също са напълно естествена съставка,  от друга страна притежават уникалната способност чрез активирането на важни имунни клетки – т.нар. макрофаги и клетки „естествени убийци“, да елиминират опасните бактерии и вируси, и по този начин да предпазят детето от грип и инфекции.

 

  • Шипката е популярна с имунистимулиращото си действие, което се дължи най-вече на високото съдържание на витамин C.

 

Какво е важно да имат предвид родителите, когато избират имуностимулант?

На първо място е добре да се съветват с лекаря и да следят внимателно  за няколко неща. В продукта, който изберат, не трябва да има консерванти, не бива да има аспартам, за да може да се дава и на най-малките, и не бива да съдържа алергени, като глутен, например. Практиката ми показва, че вече не малка част от децата страдат от различни форми на алергия, така че последната препоръка е от особена важност. Важна е и концентрацията на активните съставки, съдържащи се в препаратите пропорции, начина на добиване и пречистване, което се подразбира от цената на продуктите, но ефектът в крайна сметка е оправдан.

marsianci imunoforte RGB

 

 



FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

12,010 преглеждания

Comments are closed.