Мога ли да си направя татуировка, докато кърмя
“Здравейте! От дълго време планирам да си направя татуировка. Сега, след раждането на дъщеря ми, искам да направя нещо специално, с което да отбележа този момент в живота си. Кърмя и се интересувам дали това е нещо като противопоказание да си направя татуировка?”
Здравейте! Поздравления за раждането на дъщеря ви! Надявам, се предоставената информация за татуиране по време на кърмене, да ви бъде полезна при вземането на решение кога да направите желаната татуировка. При татуирането се нанася мастило във втория и третия слой на кожата, като това става посредством електрическа машинка. Иглите за нанасяне на боя проникват в кожата стотици пъти в минута на дълбочина няколко милиметра. След като приключи самото татуиране, кожата е болезнена за около 24 часа, както и има минимално кървене.
Също така, според препоръките на татуиста, известно време след направата на изображението, следва да се полагат съответните грижи за татуираната област. Болката от самото татуиране зависи както от мястото, където се прави, така и от личния праг на поносимост.
Когато взема решение дали да си направи татуировка в този момент, една кърмеща жена трябва да има предвид:
• При татуирането съществува риск от инфекция, като тя може да бъде локална или системна. Локалната е възпаление на кожата при недобра грижа за татуираното място след направата на татуировката. Системната е заразяване посредством използваните за татуиране средства. Това е причината да бъде изключително важно да се проучат предварително студиото, татуистът и порядките на работа, т.е. че се прилага системна стерилизация на оборудването, използват се стерилни игли за еднократна употреба, татуистът използва лични предпазни средства при работа.
• Тялото може да се опита да „отхвърли“ татуировката, както поради по-трудно възстановяване от самото татуиране, така и заради евентуална алергична реакция към използваните матери¬али. Това е вид имунен отговор на майчиното тяло и може да окаже влияние на бебето.
• Рядко професионален татуист ще приеме да татуира кърмеща жена. Също така съществува и нещо като препоръка към майките да дадат шанс на тялото си да се възстанови след раждането (12 до 18 месеца), преди да поискат от него да се възстанови и от направата на татуировка.
Когато се прави татуировка в професионално студио от признат татуист, спазват се хигиенните норми за направата и се полагат съответните грижи след това е вече въпрос на личен избор дали ще направите татуировката скоро след раждането или ще предпочетете да дадете шанс на тялото си да се възстанови. Можете да предпочетете да изчакате, а съществува вариант и за хена или временна татуировка. При тях боята се нанася в повърхностния слой на кожата, може да се направи предварително тест за алергична реакция, а и така можете да опитате дали наистина искате да си татуирате това изображение на това място трайно.
Миряна Машева, Ла Лече Лига Лидер
Още от вашите въпроси и отговорите на лидерите от Ла Лече Лига:
“Кога трябва да се цедя и трябва ли да се изцеждам след кърмене?”
“Мога ли да спортувам, докато кърмя?”
“Да давам ли на бебето да суче и от двете гърди на едно хранене или да ги редувам?”
“Мога ли да кърмя, докато съм бременна“
“Кърменето се превърна в борба. Защо стана така и какво мога да направя?”
“За коластрата и кога идва кърмата след раждане“
Вижте още за Бебето:
13,374 преглеждания