Как се прави истинския шоколад?
Шоколадче, топла прегръдка и широка усмивка на благодарност – така изглежда сладкия момент, когато награждаваме детето за неговото послушание или просто искаме да му доставим хапка удоволствие. Доволни сме, щастливи сме и вярваме, че правим добро. На това разчита и шоколадовата индустрия, която вече предлага огромно разнообразие от шоколадови „награди” достъпни за всеки, коя от коя по-желана за малчуганите.
Всички производители на шоколад и шоколадови изделия в България не изработват шоколада, а купуват готова какаовата маса. В повечето случаи тя е произведена от какао с ниско качество, към което след това се добавя ванилин или други съставки прикриващи неприятните аромати. Какаовото масло, богато на хранителни вещества, антиоксиданти, витамини, минерали, фосфор, желязо и магнезий, се премахва умишлено като заминава за фармацевтичната индустрия и се замества с други преработени масла, някои от които вредни за организма. Освен това промишленото какао се отглежда в страни, където робският труд и детската експлоатация са все още разпространени. Бялата захар в шоколада е не само в прекомерни количества, но често се добива от генно-модифицирано захарно цвекло. Така вкусовете, които най-често усещаме са унифицирани до силна горчивина, киселост, ванилин или прекалено много захар. Всичко това, обаче не е причина да се предадем и да кажем „Ами то какво ли не е вредно в днешно време!?”, защото винаги има по-здравословна алтернатива. И тя, както обикновено, се крие в простичките традиционни неща, които сме позабравили, навлизайки в Ерата на консуматорството.
Мария и Венсан Гайо правят истински шоколад само от какаови биозърна и нерафинирана тръстикова захар. А в края на август с децата от „Зелено Училище Органично” имахме възможността да се запознаем на живо с традиционната техника за приготвяне на шоколад и да си направим сами бонбони с “Гайо Шоколад”.
Какаото за истинския шоколад
За своите шоколади семейство Гайо подбират два специални сорта какаови зърна: Hispaniola, отглеждан в Доминиканската република, и Rio Caribe Superior от малко имение в Североизточна Венецуела. И двата вида са с чист произход, по-трудни за отглеждане, дават по-малък добив и представляват едва 10% от цялата световна какаова продукция. За разлика от масовите сортове, вкусът на това какао е многопластов, първоначално се усеща дъх на какао и ядки, а впоследствие се развиват до 400 други аромата в зависимост от обработката. Съдържа всички характерни здравословни съставки: антиоксиданти, винатимини A, B1, B2, C, D, E, калций, магнезий, фосфор, теобромин. За сем. Гайо друг принцип, който надделява при избора им на какао е, че за добиването на тези сортове не се експлоатира детски труд.
Как се прави шоколада?
Първо какаовите зърна се изпичат. Това е най-личния етап за майсторите на шоколад, защото от различната температура и степен на изпичане на всяко зърно какао зависи какъв вкус и аромат ще има крайния продукт. След това зърната се отделят от обвивката им и се смилат заедно с нерафинирана тръстикова захар. При този процес на смилане и смесване със захарта какаовите зърна се превръщат в шоколад без да се добавя нищо друго – просто какао, какаово масло от самите зърна и малко нерафинирана захар. А сега познайте колко време е нужно да се мелят зърната със захарта, за да се превърнат в шоколад? Час, два? Този процес трае няколко дни и след такава луда игра в мелницата се оставя да почине (да зрее) цели няколко седмици. Едва тогава от него се правят бонбони или блокчета шоколад.
Добрата новина е, че “Гайо Шоколад” вече са готови със своята млечна рецепта и очакваме съвсем скоро да предложат на послушните деца фини млечни награди от истинско здравословно какао. И все пак Мария ни обръща внимание да не прекаляваме със шоколадовите поощрения, особено в късните следобедни часове.
За повече информация, моля посетете:
gaillotchocolate@gmail.com
тел. 0895 58 10 21, 0895 58 10 22
Материалът е публикуван в сп. Първите седем, септември 2012, със съдейсвието на:
Вижте също:
7,581 преглеждания