Какво трябва да има в летния комплект за първа помощ
Лятото е време за пътуване, за екскурзии в планината, за приключения сред природата. Там обаче понякога се крият опасности, особено за малките деца, затова е добре да сте подготвени за евентуални дребни инциденти и някои медицински проблеми, които могат да ви изненадат.
Ето какво е добре да съдържа вашият основен пакет за първа помощ, който е препоръчително да носите със себе си, когато пътувате с децата. Той трябва да съпътства детето ви и тогава, когато е на излет или лагер с други хора.
Задължително запишете телефонния номер на личния лекар на детето на видно и достъпно място.
Не забравяйте да сложите в багажа здравната му книжка. (обикновено в нея са вписани и данни за връзка с личния лекар)
Ако детето приема някакъв медикамент за хронично или алергично заболяване, добре е в комплекта да има поне една опаковка от него. (Ако не разполагате с лекарството, снабдете се с актуална рецепта за него, така че при нужда да бъде набавено безпроблемно.)
Прибавете към комплекта стандартна спринцовка или капкомер, с които при нужда да дозирате течни перорални форми.
Термометър – най-добре да е цифров, а не живачен, тъй като той лесно може да се счупи, а живакът не е добре да се попилее в багажа. Освен това цифровият термометър може да се използва за измерване на телесната температура както под мишницата, така и в устната кухина.
Опаковка ибупрофен/панадол за бебета и малки деца, който да използвате при болки и внезапно повишаване на температурата .
Флакон бебешки антибактериален гел, който може да се използва без изплакване. Той е идеално средство за почистване на повърхностни рани и охлузвания, а също и за почистване на кожата около седалището, ако детето е с диспептичен синдром.
Антибиотичен мехлем, който ще ви е от полза при порезни и охлузни рани. Антибиотикът ще предпази раната от инфектиране.
Стерилни марлички и превръзки.
Пинцети, с които лесно да премахнете попаднали под кожата трески или кърлежи (ако се опасявате, че тази задача не е по силите ви, потърсете помощ при първа възможност).
Слънцезащитен лосион с висок фактор. Детските продукти обикновено са с фактор над 30, съобразете да са с UVA и UVB защита. При деца под 6 месеца използвайте тези средства пестеливо и отговорно, пазете очите и устата.
Балсам за устни. Особено ако сте високо в планината той ще е от голяма полза не само за детето ви, но и за вас, тъй като слънцето и вятърът лесно изсушават нежната кожа на устните, те се напукват и микроскопичните рагади лесно могат да се превърнат във входна врата за инфекции и развитието на херпес или афти.
Не забравяйте репелент против насекоми и паразити.
Ако въпреки репелента, насекомите са се добрали до нежната детска кожа, ще ви е нужен успокояващ крем против сърбеж, обрив, а и срещу слънчево изгаряне. В подобни случаи добре действат различните охлаждащи лосиони. Те могат да ви свършат работа и при леки навяхвания и натъртвания.
Флакон с електролитен разтвор ще ви е полезен ако детето получи диария, която може да предизвика бърза дехидратация. В повечето аптеки можете да намерите специални разфасовки за бебета и малки деца.
Не се колебайте дали да си напишете списък с най-необходимите неща, за да не пропуснете нещо важно. Все пак не можете да запомните всичко наизуст, а и не е нужно.
9,645 преглеждания