Бебето ви на 47 седмици
Тази седмица бебето ви:
Изразява предпочитания
Няма да е изненада, че вашето бебе сега си има мнение и че не се страхува да го изразява. Може и да е малко, но знае какво харесва и какво – не и здраво ще се потруди да се увери, че вие улавяте съобщението ясно. И най-ярко изразява предпочитания по време на хранене. Докато преди е яло почти всичко, което сте му давали, може да установите, че започва да става все по-придирчиво към храната, която яде и е възможно да отхвърля предишни любими ястия.
Със съзряването на малките деца, те естествено стават по-бдителни към нови преживявания и вкусове така, че не приемайте негативната реакция за крайна – може да отнеме на вашето бебе четири или пет опита на новия вкус, преди то истински да реши дали го харесва или не.
Забавено развитие
В периода около прохождането децата са очарователни: изведнъж изглежда, че всичко – ядене, спане, говорене, вървене – започват вкупом да се отдават вашето бебе.
Обратното, обаче, също може да я вярно. Онзи тънък гласец на тревога, относно развитието на бебето ви, който се е прокрадвал от известно време изведнъж се усилва. Като сте свидетел на развитието на други деца на същата възраст, може да станете загрижени за очевидното забавяне на развитието на собственото ви бебе. Ако сте разтревожени, хубаво е да поговорите относно кое ви притеснява с личния лекар, който или ще ви успокои (в крайна сметка каквото се счита за „нормално“ развитие може да много да варира) или да ви насочи към съответен специалист. Колкото по-рано тези потенциални проблеми се засекат, толкова по-добре, така че не губете време да получите съвет или успокоение.
Отказ на помощ
Знаехте ли, че вашето единадесет месечно дете може да прави всичко САМО? То няма нужда от вашата помощ за нищо и ако не може да се справи самостоятелно, тогава това е по ВАША вина.
Звучи ли ви познато? Тази възраст може да е странно време, когато детето ви (което си е всъщност едно бебе, независимо от това за колко голямо се мисли) търси повече независимост, докато постоянно търси увереност от вас.
Голямо и малко едновременно, то иска удовлетворението от самостоятелното изпълнение на задачите, но се нуждае от вашите прегръдки, когато нещата не вървят по план. Затова, ако насочва своя гняв към вас, опитайте се да си напомняте, че неговата борба за (и постигане на) независимост е вашата най-основна цел като родител, и че вие ще прекарате много, много години в бутане и в издърпване напред преди то да напусне гнездото – затова – свиквайте!
Хранене на капризни деца:
- Бъдете добър пример на поведение.
Ако вие сте придирчиви към яденето, вероятно ще се наложи да се примирите с идеята, че детето ви ще е придирчиво също. Бъдете пример и се опитвайте да разширите диетата си, да му покажете, че се наслаждавате на богато разнообразие от храни.
- Помолете детето да ви помогне да приготвите ястието.
Детето е по-склонно да яде ястие, за чиято направа е помогнало
- Наложете регулярни хранителни навици и режим.
Уверете се, че детето разбира какво се изисква от него, когато яде.
- Уверете се, че храната, която сервирате изглежда интересна.
Като включите няколко вида храни с различни цветове в чинията му, то може да се заинтересова повече от храната си. Ако си има любими неща за ядене, включете ги и започнете работа от там.
· Окуражавайте самостоятелното хранене от ранна възраст.
Когато детето е включено активно в храненето, вместо да седи пасивно и да получава храна, ще го насърчи да се заинтересува в храната, която му е сервирана.
· Намерете храна, която харесва от всяка хранителна група.
Ако детето ви не обича прясно мляко, опитайте да му предложите кисело мляко или сирене.
· Приключвайте храненето.
След като детето си изяде, колкото яде обичайно, отсервирайте чинията му. Това ще го обезкуражи да се връща отново и отново да чопли храната си.
· Уверете се, че очакванията ви са реалистични.
Вашето дете е малък възрастен и не можете да очаквате да се храни като голям човек.
· Сервирайте ястията с размери като за малко дете.
То винаги може да поиска допълнително. Основно сервирайте три ястия на ден със закуски между тях.
Важни точки в развитието:
Развитието на детето описва сериите от сложни промени – физически, емоционални, социални – които бебето ви претърпява по пътя на порастването. Докато може да се удивлявате на скоростта, с която детето ви се развива (особено през първата година), развитието е процес, който се развива постепенно – ту забавено, ту ускорено.
Развитието на вашето бебе не е състезателен спорт, така че не се напрягайте да сравнявате бебето си с друго. Те всички са уникални и ще се развиват с различни темпове. Вместо това се насладете на пътуването – вашето бебе ще научи през първата година от живота си повече, отколкото когато и да е, затова просто гледайте и се дивете (и пляскайте с ръце, когато е уместно!)
Важни моменти:
Важните моменти в растежа и развитието са предназначени да бъдат използвани като пътеводител, а не нещо, за което да се тревожите. Докато има богат обхват от „нормално“ в растежа и развитието на бебето ви, повечето бебета всъщност наистина преминават през етапите на развитието в един и същ ред.
Независимо от това какво ви казва библията на родителството за това какво трябва да прави вашето бебе в дванадесетата седмица, вашите вродени инстинкти ще ви кажат повече за това дали бебето ви расте, отколкото който и да е списък с важни точки някога ще направи.
Важните точки в развитието се групират спрямо частите на тялото:
- Груби двигателни умения са големите движения на тялото, които включват координация и контрол на големи мускули и се отнасят до умения като седене, ходене и тичане.
- Фини двигателни умения са малките движения на тялото, които включват координацията и контрола на малки мускули и се отнасят до умения като вдигане на строителчета, пляскане с ръце и държане на книга.
- Зрение се отнася до очите на вашето бебе и неговата способност да интерпретира каквото вижда.
- Слух и реч: слухът е способността да чува, слуша и интерпретира звуци; реч е способността да разбира и учи език.
- Социално и емоционално поведение и разбиране се отнася до способността на детето ви да се учи и общува с другите и включва умения, необходими за игра с другите, умения да се изразява и да развива емпатия
Важни притеснения:
Ако забележите някои от по-долу изброените, е препоръчително да потърсите експертен съвет:
- Бебето не реагира на шумове.
- Бебето има бели или замъглени зеници или не изглежда, че вижда предмети
- Бебето не показва никакво любопитство или интерес към това, което се случва около него.
- На три-четири месеца, бебето има лош контрол на главата и не може да я повдигне
- След три-четири месеца, бебето плаче продължително всеки ден повече от три часа
- Бебето не движи или използва ръцете и краката си
- Към десет месеца бебето не може да седи добре самостоятелно
- Към дванадесет месеца, вашето бебе не може да носи собствената си тежест
Важно!
По принцип недоносените бебета достигат важните точки от развитието малко по-късно в сравнение с доносените.
1,131 преглеждания