• No categories

Как трябва да изглежда коледната трапеза

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

koledna trapeza

Всички знаем, че на Бъдни вечер се сервират само постни ястия, че те трябва да са определен брой, че масата се оставя неразтребена цяла нощ…но какво знаем за коледната трапеза. Вижте как трябва да изглежда тя според народните обичаи.

Първият и най-важен момент, в очакване на който са всички постещи християни, е т.нар. блажене – за пръв път след постите на трапезата се слага месо. Освен месо, задължително присъстват и останалите забранени до този момент продукти – сирене, кашкавал, мляко, масло и други животински храни.

На много места из страната се приготвя т.нар. капама – тя е ястие с три или повече вида месо. Всеки край има различни традиции, свързани с готвенето на тази типично българска народна гозба. По Коледа говорим за зимна капама – тя е по-тежка и съдържа много месо, защото всичко трябва да е в изобилие. Летният вариант на ястието е с един вид месо.

Капамата най-общо съдържа кисело зеле, кайма, дори сарми с месо, наденица или луканка, кървавица, сланина. Перфектната капама се състои от всичко това. Продуктите се слагат задължително в глинен съд и се готвят много дълго на бавен огън – поне няколко часа. Съдът се затваря с тесто, за да може да се задуши месото добре.

Освен основното ястие, на трапезата се слагат и други месни продукти – луканка, сурова наденица, кървавица, черен дроб, печена кокошка и всякакви други мезета.

Някои стопанки пълнят и кокошка или пиле.
 
коледна пита 

За празничната трапеза се приготвя и питка или цяла погача. Тя може да бъде украсена, по желание и възможности на домакинята, с мотиви от раждането на Христос или пък с фолклорни мотиви – листа, венци, клони, птичета и др.

Задължителна почти за всеки празник е и баницата – със сирене, месо, праз, киселец или спанак. На някои места се приготвя и т.нар. лучник – тестено ястие с лук.

Елхата вече е украсена, слагат се свещи, по масата се поръсват монети за берекет и плодородие. Цялата къща основно се изчиства и проветрява.

Коледната трапеза не се вдига цял ден, сяда се направо на вечеря. Коледните празници продължават 3 дни, до 27 декември – Стефанов ден.

До 7 януари текат т.нар. „мръсни” дни – тогава в света на живите се настаняват всякакви отвъдни същества, които хората търпеливо трябва да изчакат. За да се умилостивят, за тях се оставят и различни почерпки от коледната трапеза. През призмата на християнската традиция тези дни са „мръсни”, защото до 7 януари Христос все още не е кръстен.

Още за коледните обичаи на масата тук

pita trapeza koleda

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Вкусно

35,149 преглеждания

Comments are closed.