7 стратегии да научите детето си какво е хубавата храна
Всеки родител иска детето му да избира круша пред чипс, броколи пред сладки или киселото мляко пред сладкишите, но истината е, че за повечето деца здравословният избор не идва от само себе си. Независимо на каква възраст е детето ви, вие сте тези, които трябва да го научите да яде и да се храни с полезни неща. Тези седем стратегии ще ви помогнат да го научите коя е хубавата храна, от къде идва и защо е по-вкусна от която и да било друга храна.
1. Заведете ги в градината
Всеизвестно е, че децата не обичат храни, които не познават. Но ако имате къща с градина или имате баба и дядо на село, при които може да отидете, вземете детето с вас. Ако му обяснявате кое какво е и му показвате, то ще може от малко да различава тиквичките от патладжаните например. Ще гледа как растат и със сигурност ще му е интересно. Окуражете го да посадите заедно някоя подправка например. Или си посадете домати в саксия на балкона. Децата обичат да наблюдават и да опознават света около тях. А и така ще може от малко да различава вкуса на прясно откъснат зеленчук от този на закупения.
А учението са установили, че децата, които помагат в градината, имат по-добри изследователски умения, четат по-добре и имат по-добър усет към храната.
2. Отделете ден за демонстрация
Веднъж когато детето ви вече знае какво е това сам да си посадиш и отгледаш това, което ще ядеш, може да го заведете и да му покажете повече неща. Като например как се берат ябълките, от къде идва млякото за сиренето и сладоледа. Само да излезете извън града и ще имате възможност да покажете на вашия мъник нещата от другата страна. Така детето ще може да свърже храната в супермаркета с растенията и животните, от които идва.
3. Научете ги да готвят
Когато приготвяте закуската, показвайте на детето ви как суровите неща се „превръщат” в печени или варени. Докато сте в кухнята им преподавайте малки, полезни, разбира се, съобразени с възрастта на детето, уроци. Децата, които все още не са достатъчно големи да режат и белят, могат да разбъркат нещо на котлона или да разбият яйцата (ако разбира се, нямате нищо против след това да чистите малко повече в кухнята). Така децата ще знаят какво точно ядат и ще могат да правят разликата между хубавата и нездравословната храна. Дори може да им разкажете как заведенията за бърза закуска не предлагат такава закуска, както вкъщи.
4. Окуражавайте ги да си изяждат зеленчуците
Когато предлагате на детето си разнообразие от храни, то може да си избира това, което в момента му се яде. Дори и да отказва нещо, виждайки го няколко пъти, все накрая ще се престраши и ще си вземе. Особено ако вие го ядете и казвате колко е вкусно. Децата, които са придирчиви за храната, имат нужда да я видят 10-15 минути преди да седнат на масата. Колкото повече зеленчуци им предлагате, толкова е по-голям шансът да се намери някой, който детето да обикне. Така, лека-полека, ще започне да яде от различните салати и дори да ги предпочита.
5. Бъдете модел за подражание
Вие сте най-важният фактор детето ви да се храни добре. Ако вие избирате здравословното – и то ще го прави. Това може да означава да промените храненията на цялото семейство вкъщи като заместите десертите с плодове и сервирате пресни салати, вместо нещо тестено в местната пицария. Помнете, че навиците, които децата получават на ранна детска възраст, са най-важни.
6. Научете ги да гледат етикета
Ако детето ви е вече по-голямо и може да чете, е хубаво да го научите да гледа етикетите. Не е казано, че трябва да се взира за калории и мазнини, но поне да знае какво съдържа дадената храна. Може да им обясните какво трябва да съдържа и какво не определен вид храна.
7. Оставете ги да ви помагат да пазарувате
Знаем, че да отидете на пазар с детето си, понякога е доста изморително. Но децата се вълнуват, когато избират сами какво ще ядат за вечеря. Оставете ги те да изберат плодовете и зеленчуците, обяснете им кои са по-хубави. Може да го направите дори и във вид на игра – кой ще избере по-полезна закуска.
6,154 преглеждания