6 насоки как да отгледаме щастливи деца

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Когато попитаме родителите: „Какво искате най-много за вашето дете”, един от най-често срещаните отговори е „Искам то да е щастливо!”. Да, това е достоен за възхищение отговор, но за съжаление се оказва, че щастието е една от най-пренебрегваните семейни ценности в 21 век. Малко родители се възползват от основното значение на думата „щастлив”, а още по-малко успяват да разберат как могат да помогнат на децата си да го открият.


Много от усилията, които полагаме, за да възпитаме добре децата си, са подкопавани от изкривеното понятие за щастие, което властва в съвременното общество. Богатството, известността, властта и физическата красота – днешните факторите, които са нужни на човек, за да се чувства щастлив – това крещят по телевизията, радиото, рекламите, печатните медии, това виждаме по улиците, магазините, навсякъде. Но истината е, че тези фалшиви идоли, всъщност ни правят нещастни и много често самотни.

Хубавото обаче, е че ние все още имаме поне някакъв контрол и може да научим децата си на основните ценности. Истината е, че начините да бъдем доволни и радостни от живота, зависят само и изцяло то нас. Така че, задачата ни е да покажем на децата как да правят нещата така, че да насърчават и подхранват своето собствено щастие.  


Самочувствие

Самочувствието е мощен фактор, обуславящ щастието. То дава на децата усещане за сигурност и им позволява да подходят към живота с увереност. Самочувствието също така предлага на децата усещането да се чувстват компетентни, да гледат на себе си като на способни хора, които владеят и се справят добре в живота. Тази вяра в собствените умения улеснява постигането на успехи, които от своя страна водят до това да си щастлив. Също така, самочувствието намалява усещането за тревога и притеснение, които те карат да се чувстваш нещастен.


Позитивна нагласа

Всички ние сме виждали деца (а и възрастни), които просто имат позитивна нагласа към нещата. Това са оптимистични, положителни и изпълнени с надежда хора. За тях светът е изпълнен със слънчева светлина и топлина, а не със сивота и студ. Тези деца са склонни да бъдат щастливи, защото за тях „чашата е наполовина пълна” и те очакват живота да им поднася само хубави неща. Децата с позитивна нагласа по-лесно изразяват своята благодарност и ценят предоставените им възможности, което най-общо казано, прави живота им много по-лесен.


Страст

Друг съществен фактор, обуславящ щастието е да открием нашата страст в живота. Ние, като родители, трябва да помогнем на децата си и в това отношение и да ги насочим – било към някакъв спорт, изкуство, четене, писане. Страстните деца са щастливи, защото има нещо в живота им, което те чакат с нетърпение и което правят с удоволствие, което ги ангажира, вълнува и поглъща.

Съвременното консуматорско общество няма нужда от хора, които да имат цел и страст в живота. Днешната среда иска децата да се свързват с неща, които носят повече пари – страстта към видео и компютърните игри или пазаруване, например. Всички знаем точно за колко време на децата им омръзват новите играчки. Тогава повечето от нас купуват нови и нови, с идеята, че те ще им харесат достатъчно, за да им задържат вниманието за по-дълго време. Така ние попадаме в този капан, след нас и децата ни – даваме излишни пари за играчки, вместо да намерим нещото, към което детето ни ще изпитва истинска страст, и то не само днес или утре.


Баланс

Хората, които имат баланс в живота са щастливи. Да чувстваме удовлетворение в работата, вкъщи, да имаме хоби, да се занимаваме с различни неща. Същото се отнася и за децата. Тези от тях, които прекарват времето си, занимавайки се основно само с една дейност, съответно и самочувствието им ще бъде само в тази област. Проблемът е и в това, че нещата не винаги ще вървят добре, дори ако влагат цялото си усилие в това едно нещо. Така те ще преживяват по-трудно провалите, неуспехите, ще се разочароват, ще им доскучее и като цяло вместо да са щастливи, те ще бъдат неудовлетворени и недоволни от себе си и живота.

Затова е важно да се намери балансът. Щастието произтича от многото предоставени възможности – учение, спорт, участие в културни дейности, четене, рисуване, игри. Децата, които имат този баланс в живота, освен, че трупат опит, самочувствието им не се основава на едно единствено нещо. Така те ще имат много неща в живота, които да им носят радост и удоволствие и като цяло да ги правят щастливи. 


Взаимоотношенията с другите

Изследвания показват, че хората, които имат силни и стабилни връзки са много по-щастливи. Възможността да даваме и получаваме любов, приятелство и подкрепа от семейство, приятели, съученици или колеги е от съществено значение за нашето щастие. Най-достъпния източник на положителни емоции е позитивната обратна връзка, любовта, уважението и подкрепата. Социалните взаимоотношения и то добрите такива, също така намаляват стреса и увеличават чувството за сигурност и задоволство. 


Да даваме и помагаме

Често търсим щастието на най-неподходящи неща и по най-неподходящ начин. Постоянно сме заети да го търсим в себе си с помощта на психотерапевти, книги за самопомощ и усъвършенстване, медитация и какво ли не, защото смятаме, че имаме вътрешни пречки, за да бъдем радостни. Има хора, които го търсят извън себе си под формата на консуматорство, наркотици, алкохол и други форми на удовлетворение. Но истината е, че щастието не може да бъде открито по нито един от тези пътища.

Нека се опитаме на научим децата, а и себе си, че щастието намира този, който дава на другите. Има нещо изключително удовлетворяващо в това да поставяш нуждите на другите преди твоите. Разбира се, без това да се превръща в крайност и изцяло да подчиняваме живота си на околните. Но е истина, че когато даваме на близките и обичните си хора, това ни засяга по някакъв много дълбок начин и ни дава усещането за смисъл и радост, която не може да намерим другаде. И още нещо – когато оставяме нужди си настрана, за да помогнем на някого, всъщност успяваме да задоволим и собствените си потребности. Това, разбира се е щастието.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Полезно

10,861 преглеждания

Comments are closed.