5 съвета за овладяване на гнева при малки деца
Когато са гневни децата ви тряскат ли врати или чупят ли разни неща? Ето как да му помогнете да се справи със силните емоции и да овладее лошото поведение.
От Шарлот Латвала
Седем годишното ви дете си е изгубило парите за обяд в училище, а сега и уговорката му за игра с приятел е отпаднала. Сега то затръшва вратите, разрушава замъка си от кубчета, и те се разлетяват в различни посоки. Сърцето ви спира – дали детето ви ще се превърне в гневен човек? Не съвсем. Фрустрацията и гневът са нормална част от емоциите, а децата се нуждаят от физическо освобождаване от тях. Но за да се освободи от тях по безопасен за него начин трябва да сте до него и да канализирате енергията му в действия, които не застрашават сигурността и здравето му. Ето 5 неща, които можете да го накарате да прави, когато детето ви е гневно и има нужда от физическо изразходване на емоциите си:
Съвет 1
Да потича на двора за около 20-30 минути (или да направи 50 обиколки на двора). Карайте го да брои – броенето ще го разсее от емоциите, а физическото натоварване, ще му помогне да изразходи енергия и да се почувства по-добре.
Съвет 2
Да крещи. Вокализирането помага на емоциите да излязат навън, а силният звук, излизащ от собственото му гърло, ще облекчи гнева му. Накарайте го да се затвори в тясно помещение (баня, килер) и да крещи силно. Това ще му помогне да изразходи лошите емоции и да напрегне белите си дробове, без да плаши по-малките си братя и сестри (или заека, хамстера или съседите).
Съвет 3
Да разкъсва с карате-удар няколко пласта хартия (вестници, списания, амбалажна хартия). Разкъсването е съпроводено с много приятен звук, който го кара да се чувства силен и доволен).
Съвет 4
Излезте навън и се покажете на прозореца. Правете му физиономии. Тичайте напред-назад и продължете да правите смешни муцуни. След няколко минути детето ви ще започне да се смее.
Съвет 5
Хвърляйте боклуци по някое дърво. Ще настъпи пълна бъркотия, но поне никой няма да пострада.
Прочетете още:
Подценяването и зачитането на емоциите на децата
Да помогнем на агресивните деца
10,913 преглеждания