5 стъпки за здрава връзка с вашето бебе

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

 

Стъпка 1
Разберете стила на комуникация на вашето бебе

Всяко бебе има свой собствен начин на изразяване, но доста често знаците са универсални. Смученето обикновено е сигнал, че е време за кърмене или хранене. Ако бебето извива гръбче, това е сигнал за свръхстимулация или дискомфорт. Мръщенето може да означава, че светлината в стаята е твърде силна или, че детето се притеснява от нещо.
Плачът е един от онези знаци, които могат да означават много неща и когато бебето започне да пищи, това може да бъде доста стресиращо. Ако не успеете да го успокоите, опитайте се да разберете, какво всъщност иска да ви каже : „Изморен съм”, „Смени ми памперса”, „Нахрани ме”, „Не се чувствам добре, мамо”.

Стъпка 2
Изградете сигурност и доверие между вас и бебето

Когато се научите да разбирате езика на своете бебе, то от своя страна ще започне да ви се доверява, тъй като основните му нужди ще бъдат задоволявани. Запомнете, че вие сте тези, които трябва да му помогнат да се адаптира по-лесно към промените в заобикалящата го среда. Бъдете винаги до своето бебе, обгрижвайте го с внимание и му създайте атмосфера, в която ще се чувства сигурно и защитено.

Стъпка 3
Бъдете последователни и отговорни като родители

Всяко взаимодействие с вашето бебе е възможност за още по-голямо сближаване с него. Въпреки, че няма да успявате да създадете желаната връзка всеки път, целта е да се създаде последователен модел.
Родители, които приемат емоционалната комуникация със своете бебе изпращат ясно послание: „Твоите чувства имат значение, ще се погрижа за теб, ще ти осигуря сигурност и комфорт”. Няма значение, че бебето не разбира вашите думи – то чувства вашите намерения.

Стъпка 4
Създайте връзка между вас и бебето чрез докосване, физически комфорт, смях и игра

Някои родители се страхуват да не разглезят прекалено бебето ако постоянно го държат за ръка или го носят. Това съвсем не е така. Бебето има нужда от вашата подкрепа и любов. Проучвания през последните няколко години показват, че доброто физическо, ментално, социално и емоционално състояние на децата зависи от топлата и позитивна грижа към тях.

Стъпка 5
Грижете се за себе си и за своето емоционално състояние

Когато фокусът е изцяло върху вашето бебе, може лесно да загубите от поглед своите собствени нужди. Но те също са много важни. След раждането всяка майка се чувства така сякаш тялото й е преживяло земетресение и тя трябва да се погрижи за него. Хранете се добре, излизайте навън, разхождайте се и почивайте колкото се може повече.
За новите родители стресът, изтощението и раздразнението са типични симптоми. Следродилната депресия, тревожността и други промени в настроението са също доста често срещани. Всичко това може да има значително влияние върху способността да осъществите здрава връзка с вашето бебе.

FacebookTwitterGoogle+TumblrPinterestSvejo

Posted in: Развитие

2,194 преглеждания

Comments are closed.