5 неща, които (не)знаем за противогрипната ваксина
Въпрос 1: Удачно ли е поставянето на противогрипна ваксина при бременност или кърмене?
Да, би могло, ако се приложи убитата противогрипна ваксина. Тя не преминава през плацентата или кърмата, което я прави безопасна за плода или бебето. Според проучванията дори е препоръчително,, заради променената имунна система на бременната, като по този начин се предпазват и плода и новороденото до 6 мес. след раждането. Допълнителен бонус за кърмещата жена е преминаването на антитела през кърмата.
Въпрос 2: Трябва ли да пропусна кърмене след ваксинация?
Ако е поставане убитата противогрипна ваксина, не е необходимо да пропускате кърмене.
Въпрос 3: След поставена противогрипна ваксина, боледувах много тежко от всякакви вируси, включително и пневмония …
Тази ваксина е насочена само и единствено срещу грипния вирус и няма как да ви предпази от други остри вирусни инфекции, както и да предотврати развитието на пневмонии с причинители вируси, бактерии, микоплазми и други.
Няма основания да се твърди, че тази ваксина намалява имунитета. Научните данни доказват, че преболедуването от грип, морбили и други парализира имунната система. Зависи изцяло от имунната ви система, както и други странични фактори, дали ще боледувате, като например: спазвате ли добра хигиена, храните ли се добре, спите ли качествено, имате ли физическа активност и др.
Въпрос 4: На кого НЕ бива да се поставя протигрипна ваксина?
На бебета под 6 месеца не се поставя.
Анамнеза за преживян Guillain-Barré след противогрипна или друга ваксина също е противопоказание или при тежка алергия към предходна доза, компонент на ваксината. вкл. желатин, някои антибиотици и др.
Въпрос 5: Лекар ми каза, че децата няма нужда да се ваксинират срещу грип, защото боледуват леко …
Изследванията показват, че рискът от тежки усложнения и смърт при деца до 5 години поради грип е изключително висок!
На въпросите отговориха д-р Цветелина Великова и д-р Христиана Бацелова, специалист по епидемиология на инфекциозните болести, която е асистент в катедра Епидемиология и Медицина на бедствените ситуация в Медицински университет – Пловдив и лекар-епидемиолог към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив. Интересите й са в сферата на имунопрофилактиката (ваксини), ваксинопредотвратими заболявания, превенция на нозокомиалните инфекции, превенция на чревните инфекции, коронавируси (SARS, MERS, SARS-CoV-2), emerging diseases.
д-р Цветелина Великова, дм
Специалист по клинична имунология, УБ Лозенец, София
Асистент към МФ – СУ “Св. Климент Охридски”
www.drvelikova.wordpress.com
FB: @velikovamd
д-р Христиана Бацелова
FB: @drhristianabatselova
Instagram: dr_hristiana_batselova
Източник: https://drvelikova.wordpress.com/
1,871 преглеждания